Klima sıcak yaz günleri ve soğuk kış günlerinde en büyük yardımcıdır. Peki icad edilen önemli teknolojilerden olan klima nedir ve nasıl icad edildi. Klima, bulunduğu ortamın sıcaklık ve nemini belirli bir seviyeye getirmeye ve bu seviyede tutmaya yarayan iklimleme cihazıdır. İşte eski dönemde klima yerine kullanılan yöntemler ve ilk klimanın icadı.


Klimanın İcadı

Klimaların temelinde yatan yöntem eski Mısırlılık tarafından bulunmuştur. Mısırlılar, cam kenarına astıkları kamışlardan damlayan sular ile serinliyordu. Su buharlaşıyor ve içerideki havayı soğutuyordu.

Eski Roma’da su kemerlerinden gelen su, evlerin duvarlarının içinden dolaşarak geçiyor ve geçtiği yerleri soğutuyordu.

Orta Çağ’da Persler ise serinlemek için rüzgar değirmenlerini ve su sarnıçlarını kullanıyordu. Modern klima, 19. yüzyılda kimyada gerçekleşen gelişmeler sonucunda şekillenmeye başladı.

Elektrikli klimanın üretilmesinden önce ise soğutma aracı olarak vantilatörler ve buz küpleri kullanılıyordu. Madenlerde ve hastanelerde önlerine bu küpleri yerleştirilen vantilatörler sıcaklığı düşürmede oldukça başarılıydı. Ancak 2 aylık bir süreçte binlerce ton buz tüketiliyordu.

1911 yılında Willis Haviland Carrier, ilk elektrikli klimayı üretti. Üretilen ilk klimalarda kullanılan zararlı gazların sızması durumunda ölümler yaşanabiliyordu. Thomas Midgley, Jr ise 1928 yılında yanmayan ve zehirli olmayan kloroflorokarbon gazını üretti.

Günümüzde klimalar küresel ısınma ve enerji tasarrufu ilkelerine göre üretilmektedir. Enerji sınıfı, antibakteriyel özellikler, çevreye duyarlı klimalar tercih edilmektedir.