İngiliz Kemal : Türk İstihbaratının Kilometre Taşı

YAZAR..Necdet Onur

Deneyimli gazeteci Necdet Onur'un kaleme aldığı bu kitapta anlatılan eylemler hakkında, devletin hiçbir rapor ve belgesi bugüne kadar gün ışığına çıkmadı. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Genelkurmay Askeri Tarih Araştırmaları Merkezi gibi konuyla ilgisi olduğu düşünülen kurum ve kuruluşlardan İngiliz Kemal hakkında bilgi edinilemedi.
Asıl adı Ahmet Esat olan, 1887 doğumlu kahramanımıza ''İngiliz Kemal'' kod adı istihbaratçılığa ilk adımını attığı ''Balıkesir Reddi İlhak ve Kuvayi Milliye Cemiyeti İdare Heyeti'' tarafından verildi.

İngiliz Kemal Ulusal Kurtuluş Savaşındaki istihbarat görevleri sırasında, ''İtalyan tebaalı celep, Trablusgarplı Abdullah Paşazade Mahmut Sait ve Amerikalı yazar Harry Willy'' sahte kimliklerini de kullandı.

Önceleri Kuvayı Milliye emrinde, düşman arasında faaliyet gösteren İngiliz Kemal, 23 Nisan 1920'de Büyük Millet Meclisi'nin açılmasından ve hükümetin kurulmasından sonra Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın emri üzerine Genelkurmaya bağlı olarak çalışmaya başladı.

Önemli bir görev sonrası Gazi Mustafa Kemal'in ''Aferin Türk evladı...'' diyerek alnından öptüğü İngiliz Kemal, İzmir'de yakalandıktan sonra Atina'da bir süre hapis yattı.

Sürükleyici bir macera romanı niteliğinde kitap, bugüne kadar anlatılanları, yazılanları ve esas itibariyle de, İngiliz Kemal'in 40 yıl önce Necdet Onur'un teybine anlattıklarından oluşuyor.

BU ZAMAN KADAR YAZILMIŞ EN İYİ ESER..