Dil yalan söyler ama vücut asla!

Birlikte oldugunuz insanin yalan söyleyip söylemedigini anlamak hiç de zor degil. Beden dilinin inceliklerini ögrenip, iyi bir gözlemci olursaniz 'gerçege' giden yolu bulursunuz

Psikolojik tekniklerle insanlarin gerçek düsüncelerini okuyabilen Derren Brown, "Bedenlerimiz degismez bir sekilde, gerçekte nasil hissettigimiz hakkinda ipuçlari veriyor. Neye baktiginizi bildiginiz takdirde, herhangi birisinin beden hareketlerinden yalanci oldugunu kolayca anlayabilirsiniz" diyor. "Body Language-Vücut Dili" adli kitabin yazari Allan Pease de insanlarin beden dillerinin gerçek düsüncelerini kesinlikle ortaya koydugunu iddia edenlerden. Siz de Brown ve Pease'in önerileriyle, sevgilinizin kafasindan neler geçtigini anlayabilirsiniz...

El saklama

Birisiyle samimi oldugumuz zaman, ellerimizi görünür kilariz ve avuç içlerimiz yukariya dogru döner. Ama yalan söyledigimiz zaman ellerimizi arkamiza veya ceplerimize saklama egilimi gösteririz. Erkek arkadasinizin sizden bir adim geride gitmesi, konustugu konudan rahatsiz oldugu hakkinda bir sinyal olabilir.

Burun kasima

Burun kasima, beyaz yalanlarin klasik isaretidir. Yine de, sevgiliniz sizden gerçekleri saklarken, büyük bir olasilikla gözlerine, kulaklarina, dudaklarina dokunuyor olabilecegini biliyor muydunuz? Erkekler gerçegi söylemedigi zamanlarda elleriyle yüzlerine dokunuyorlar. Bu bedenlerinin, yalanlarina karsi koyus biçimi.

Yutkunma

Bedenlerimizin yalanlarimiza bir diger karsi koyus biçimi ise bogazimizin islevlerini yerine getirmesini kisitlamak. Bu da konusmayi zorlastirir, yani eger birisi yalan söylüyorsa sözcükleri disariya çikarmak için sik sik yutkunur veya dudaklarini yalar.

Göz hareketleri

Iste yalani gözlerden yakalama teknigi: Bu konuda yapmaniz gereken ilk sey, sevgilinize cevabini bildiginiz sorulari sormak. Birlikte oldugunuz zaman yaptiginiz bir seyi sorun, örnegin "Ne yemistin" veya "Nereye park etmistik?" gibi. "Cevabi düsünürken, gözlerinin nereye gittigini izleyin. Her zaman için bir yönde giderler, bu da onun yöntemidir.

Erkek arkadasinizin konusmasi bittikten sonra baktigi yerler, söylediklerinin dogru mu yalan mi oldugu konusunda ipuçlari veriyor. Örnegin, asagi dogru bakma, hisleri açiga çikaran bir durum. Pek çok insan yalan söyledikten sonra kendini suçlu hissediyor, bu nedenle farkinda olmadan, karsisindakinin düsündüklerini kontrol etmek için gözlerini yukaridan asagiya süzüyor.

Öksürmek

Eger sevgilinize nerede oldugunu sordugunuzda siddetli bir öksürük nöbetine yakalaniyorsa, bu iyi bir isaret degildir. Yalandan öksürme, klasik aldatma teknigidir. Beden yalana karsi koymaya çalisir, öksürmek veya bogazini temizlemek hikaye uydurmak için zaman kazanma sansini artirir.

Hizli konusma

Sevgiliniz tane tane mi konusuyor, yoksa hizli mi? Uzmanlara göre, ne kadar hizli konusursa, yalan söylediginden o kadar fazla kuskulanabilirsiniz. Genel kaniya göre, insanlar hizli konustuklarinda yalanlarinin ortaya çikmayacagini düsünüyorlar.

Nefes alip verme

Iste size süper bir ipucu daha... Yalan söyleyen birinin rahat nefes alamadigini sakin unutmayin. Baski altinda oldugu zaman, karnindan nefes almayi birakip, gögsünden nefes alir.

Gülmek

Pek çok insan yalan söylediginde ilk basta rahatlar. Bunun etkisi sesine de yansir. Yüksek sesle konusur ve daha neseli olur.