Emniyet kemeri kullanılmayan bir otomobil saatte 80 kilometre hızla duvara çarptığında sürücü ve yolcuların sonu nasıl olur. İşte ilginç bir araştırma:

Ankara Trafik Vakfı'nın yayın organı Trafik dergisinde yayımlanan araştırmadan derlenen bilgilere göre, otomobilin saatte 80 kilometre hızla duvara çarpması sonucu emniyet kemeri kullanmayan sürücü ve yolcular, yaklaşık 200 milisaniye (saniyenin binde biri) içerisinde vücutlarına ölümcül darbe alıp hayatlarını kaybedebiliyor.

Araştırmaya göre, yolcular için hayati tehlike yaratan ve aracı 30 metre yukarı fırlatabilecek kadar güçlü enerji oluşumuna neden olan çarpma, emniyet kemeri kullanıldığında bu sonuçları doğurmuyor.

MİLİSANİYELERLE ÇARPMA ANI

Araştırmaya göre, aracın saatte 80 kilometre hızla duvara çarpma anında gerçekleşenler sırasıyla şöşle sıralandı:

''-Çarpmadan 26 milisaniye sonra ön tamponlar araca gömülür. Araç kendi ağırlığının 30 katı bir kuvvetle frenlenir. Sürücü ve yolcular emniyet kemeriyle bağlı değillerse 80 kilometre süratle araç içinde harekete devam ederler.

-30 milisaniye sonra sürücü koltuğuyla beraber 15 santimetre öne doğru fırlar.

-44 milisaniye sonra sürücü göğüs kafesiyle direksiyona çarpar.

-50 milisaniye sonra araç ve içindekiler üzerinde, kendi ağırlıklarının 80 katı büyüklükte bir kuvvet etki eder.

-68 milisaniye sonra sürücü 9 tonluk bir kuvvetle gösterge paneline çarpar.

-92 milisaniye sonra sürücü yanındaki yolcuyla beraber aynı anda kafasını ön cama çarpar, yolcu bu çarpmayla kafasına ölümcül bir darbe alarak camdan dışarı fırlar.

-100 milisaniye sonra direksiyon tarafından tutulan sürücü tekrar aracın içine düşer.

-110 milisaniye sonra sürücünün arkasında oturan yolcu sürücü seviyesine yükselir ve kafasıyla sert bir darbe yapar aynı anda kendisi de sert bir darbe alır.

-150 milisaniye sonra tekrar sessizlik egemen olur. Cam, çelik, plastik parçaları yere düşer.

-200 milisaniyeden daha kısa süre içerisinde her şey biter.''