Gelişmek mi, Gelişmemek mi?Kırılmamak için bükül,
Düz olmak için eğril,
Dolmak için boşal,
Parçalan ki yenilen…Lao Tzu

Hepimiz, sürekli ve kaçınılmaz bir değişim içindeyiz. Bu değişim süreci içinde bir şeyi ayrımsamalıyız: değişimlerimizin aynı zamanda gelişmemiz anlamına gelmesi için yapabileceklerimiz var. Anlamlı bir yaşam için ilk adımı atma başarısını, ancak bunun farkına vardığımız anda gösterebiliriz. Ve o farkındalığın başladığı an ne sihirli bir andır! Ve o ilk adım ne büyük bir adımdır!

Aslında insanın kendine ilk defa yaşamsal sırlarla ilgili sorular sormaya başlaması ve kendini gerçekleştirmek adına bilgelik yolunda adımlar atmaya başlaması uzun, binlerce yıllık bir geçmişe dayalı. Mistisizm, Sufilik, Budizm... Gelişim yolunun adı her ne olursa olsun, insanın özüne doğru olan yolculuğu hep aynı amaçları taşıyor. Bütün yollar olmak istediğimiz şey için olduğumuz şeyden vazgeçmek ilkesine dayalı.

“Kendi kalbine bakamayanın yaşamı bulanıktır; kendi yüreğine bakabilme cesareti gösterenler gönlünün muradını keşfedenlerdir. Dışarıya bakan rüya görür, hayal dünyasında kaybolur; içeriye bakan uyanır, kendini keşfeder.” diyor Jung. İnsan da uyandığı anda, kendinin farkına vardığı, kendini keşfettiği anda büyük gelişim sürecine başlama noktasına geliyor zaten. Yani asıl iş bundan sonra başlıyor. Uyanıp kendinin farkına varma noktasında, insan kendine karşılığında aldığı cevaplardan hoşlanmadığı sorular sormaya başlıyor. Cevabını belki daha önce de bildiği, ama bilmezden geldiği sorular... Bu sorular, arttıkça daha da çok rahatsız ediyor soruyu soranı. En sonunda, sorulara verilen cevapları değiştirmek için harekete geçiyor, bir şeyler yapıp kendini bu açmazdan kurtarmak, sıradanlıktan kurtuluş serüvenini nihayet başlatabilmek için... ve tabi en acımasız sorularına hoşlanacağı cevaplar vermek için.

En kusursuz sanat eseri bile sanatçısından kusurlarını gizleyemez. Bizler de kendi ellerimizle yaptığımız tercihlerimiz ve düşüncelerimizle çizdiğimiz kaderimiz sonucu hayatımızı bir sanat eseri gibi işliyoruz. Her birimiz kendi kusursuzluğumuzu oluştururken, çoğu zaman diğerlerinin de fark ettiği, bazen sadece kendimizin haberdar olduğu çeşitli küçük kusurlara, hatalara sahip olmaktan kendimizi alamıyoruz. Ustalık zor iş, bu en iyi bildiğimiz şey için bile geçerli.

Kusurların farkına varmayı bir şekilde beceriyoruz da, dedim ya, asıl iş ondan sonra başlıyor. “Hatasız kul olmaz” edebiyatına sığınıp görmezden mi geleceğimize yoksa “insan-ı kamil” olma yolunda kendimize yol mu beğeneceğimize karar vermek gerekiyor. Bir başka deyişle, Matrix’te Neo’nun kırmızı ve mavi hapların arasında kalarak yaşadığını yaşıyoruz hayatımızın o noktasında.

Kırmızı hap zor yol. Farkındalığın gerçek anlamda başlangıç noktası orası. Öylece oturmayıp, bir şeyler yapmayı seçtiğimiz nokta... Gelişim, tekamül, değişim, dönüşüm macerasının başladığı büyülü, heyecanlı bir o kadar da sancılı, sıkıntılı, mücadele dolu zamanların başlangıcı... Hobbit köyümüzden çıkıp kendi dünyamızda sevgi, alçak gönüllülük, iyilik, merhamet, dostluk ve daha pek çok insani özellik için kötülükle, kibirle, nefretle, kendimizle savaşımızın.

Bir kez kırmızı hapı aldınız mı, köyünüzden bir kez çıktınız mı, artık geri dönüşünüz yok. Canınız da yansa, zor da gelse, imkansız gibi de görünse devam edersiniz. Çünkü canınızın her yanışından sonra edindiğiniz bilgelik, her zorlanışınızdan sonra kat ettiğiniz yol, her sancıdan sonra gösterdiğiniz gelişim adeta hoş tadıyla içinizi ferahlatan, serin bir şerbet gibidir. O şerbeti bir kez tadınca bükülüp eğrilmeye, boşalıp parçalanmaya gönüllü olursunuz ezelden.