Katı Hali

Terkedip giden biri. Ardında çoğalttığı sadece yollar. Yollar asfalt. Durup dururken geçen bir bisikletin düşündürdükleri. Dönüp duran zaman. Bir ümit, aniden kanatlanan kuş sürülerinin tedirginliği. Katı hâl, kötü hâl, güzel hâl. Gelecek güzel günlerden bahsetmek ister insan. Katı hâl istek yaratır. O hâlde: güç, o hâlde: arzu. Heykel yontmanın baska bir açıklaması olabilir mi? Kolları kırık, kaideye sağlam basan, hiç bir yere gidemeyen kadınlar. Çoktan gitmiş olanlar. Kötü olanlar. Geride, asfalt bir yolda, geceyle yok olan bir gölge bırakanlar. Katı hâlin gölgesidir üzerimizde kalanlar.


Sıvı Hali

Kanayan biri. İçeriden dışarıya bir yoldur akan. Yollar parke taş.
Sızıntı kendi yolunu bulur. Derinlere, daha derinlere.Durup duruken yağan yağmurun düşündürdükleri. Devr-i daim makinesini çalıştıran akan kan değilse niye yaşar ki insan. Niye vaz geçer? Bilerek teslim olan, kuş sürülerinin canlandırdığı bir gölet sessizliğinde çoğalır sıvı hâl. Sıvı hâl, durgun hâl, fırtınalı hâl. Geçmiş güzel günlerden bahsetmek yorar. Sıvı hâl teslim alır. O hâlde: ölüm, o hâlde: hayat. Resmetmenin başka bir açıklaması olabilir mi? Tualde karışır kadının sıvı hâli, kan, gözyaşı ve biraz çocukluk olarak. Kahkaha ve acı gelir. Sıvı hâlin bulaşmasıdır gözlerimize.


Buhar Hali

Hafifleyen biri. Yolumuza inen bir sistir. Yollar... görünmez. Hayal edilir. Kaybolduğumuz bir hâldir, kokladığımız. Ne geçmiş, ne gelecek kaygılandırır kuş sürülerini. Terkedilmiş yolun kayıp ruhudur onlar. Tersden okunduğunda mutluluk veren bir mektupdur bize yazılan. Beklenmedik bir rüzgar sisi dalgalandırır. Küller dağıtır. Bisikletli dengesini yitirir gibi olur. Kuşlar kanatlarının altına saklanır.
Güçlüdür bu hâl. Esen, değiştiren, şaşırtan bir hiçliktir. Buhar hâl korkutur. O hâlde: karanlık, o hâlde: aydınlık. Islık çalmanın başka bir açıklaması olabilir mi? Şarkıda anlatılır kadının buhar hâli. Kokunun dansıdır bizde kalan.