Kutuplar çalışanların psikolojisini bozuzuyor
Kutup bölgelerinde görev yapan bilim adamlarında, uzun süreli tecrit yüzünden önemli oranda olumsuz psikolojik etkilerin görülebileceği belirtildi.PARİS - Lancet dergisinde yayımlanan bir araştırmada, düzensiz uyku, zihinsel fonksiyonlardaki azalma, hafıza kaybı, depresyon ve ilişkilerdeki gerilimlerin, kutuplarda görev yapan bilim adamlarının psikolojisini etkileyen başlıca durumlar olduğu belirtildi.
Haberin devamı

Araştırmada, strese neden olan etkenlerin başında, önemli orandaki fiziki yorgunluk, soğuk hava, zeminin çatlak veya kaygan olması, çok farklı gece gündüz dönemi ve tecridin geldiği kaydedildi.

Öte yandan, özel hayatın olmayışı ve sürekli dedikodunun, özellikle kadın ve erkek arasındaki sosyal ilişkiler üzerinde olumsuz etkileri olduğuna da değinildi.

Bu olumsuz etkilerin, daha çok kutuplardaki görev süresinin ortasında görüldüğü, bu sürenin bitimine doğru genellikle bu insanların durumlarında iyileşme tespit edildiği belirtildi.

Araştırmada, bununla birlikte kutup bölgelerinde görev yapmanın ruhsal duruma olumlu etkilerinin olabileceği kaydedildi ve bilim adamlarının, zor şartlara direnç gösterme, hayranlık uyandırıcı manzara ve grup olarak birlikte yaşamaktan mutlu oldukları da ifade edildi.