Sumo Güreşi

Bir tür güreş olan Sumo, Japonya’nın milli sporu olma özelliğine sahiptir. Sumo güreşçilerinin bellerinde bulunan renkli kuşaklar (mawashi) ve güreşçilerin “oicho” denilen farklı saç sitilleri Japonya’nın eski zamanlarına ait görüntüleri anımsatır. Günümüzde Sumo, geleneksel uygulamaların büyük çoğunluğunun hala muhafaza edildiği bir spor dalıdır; Örneğin güreş eskiden olduğu gibi “dohyo” olarak adlandırılan ve “tatami” (hasır otundan yapılma bir tür yer döşemesi) ile kaplı, yerden yüksekte bulunan bir ringde yapılır. Ayrıca güreşçilerin derecelendirilme yöntemleri hala değişmemiştir ve törenler Shinto dini esaslarına göre yapılmaktadır. “Sumo” kelimesi Çin alfabesine ait harflerle yazılır ve “zarar vermeyecek biçimde karşılıklı çarpışma” anlamına gelir.

Sumo, her ne kadar tarihçesi çok eskilere dayansa da, ancak Edo döneminin (1600-1868) başlangıç yıllarında profesyonel bir spor dalı olma özelliğini kazanabilmiştir. Günümüzde Sumo, lise ve üniversitelerde yer alan klüpler ve amatör dernekler tarafından, büyük çoğunlukla da erkek güreşçiler arasında gerçekleştirilmektedir. Hem Japonya’da, hem de yurtdışında Sumo, özel bir izleyici grubu sporu olarak bilinmektedir.
Sumo 2 - sumo güreşine ne dersiniz ?


Sumo

Özel hazırlanmış Sumo kıyafetleri sayesinde saniyeler içinde bir Sumo Güreşçisi haline geliyorsunuz. Zayıf- şişman, uzun- kısa fark etmez!
Sumo minderi üzerinde karşılaşan Sumolar birbirini daire dışına itmeye çalışıyorlar.
Dış bölge ile ilk olarak temas eden veya düşen Sumo, güreşi kaybediyor. Hem güreşçiler , hem de izleyiciler için tam bir kahkaha tufanı.
Kıyafetlerin hareket kabiliyetini ileri derecede kısıtlaması hem güreş esnasında, hem de düşüşlerde çok ilginç ve komik görüntüler oluşturmaktadır
ana - sumo güreşine ne dersiniz ?

4 - sumo güreşine ne dersiniz ?Fotoğraf, Japonya'daki bir müsabakadan. Ringdekiler, eski sumo güreşi şampiyonu ile Amerika’nın eski boks şampiyonlarından biri. Ancak sumo güreşi şampiyonu rakibinden aldığı bu darbeyi engellemeye çalışsa da ‘o’ anda zor bir durumda görünüyor. Zaten kazanma hırsı yüzüne de yansıyan rakibi bu karşılaşmanın galibi oluyor