Center for Global Development adlı düşünce kuruluşunun desteğiyle dünya genelinde yapılan araştırmaya göre, birinci ülke ABD; dünyayı en çok kirleten halksa Avustralyalılar.Araştırma için, karbon salımında kişi başına düşen pay hesaplandı ve Avustralyalıların, ülkeler listesinin ikinci sırasındaki Çin'in büyük farkla önünde olduğu görüldü. 50 bin kadar elektrik santralı ve 4 bin firmayı dahil ederek yapılan araştırmaya göre, kişi başı karbon salımında 10 tonla başı çeken Avustralyalıları 8 tonla Amerikalılar izliyor.

Ülke bazında listenin başında ABD, ikinci sırada Çin var. Araştırmada, ABD'nin sahip olduğu elektrik santrallarından atmosfere her yıl 2.5 milyar ton karbon saldığına, bu alanda ikinci sırada 2.4 milyar tonla Çin'in yer aldığına dikkat çekiliyor. Karbon gazı salımında ABD başı 2. milyar tonla çekerken, ikinci sıradaki Çin'in atmosfere saldığı karbon gazı miktarı 2.43 milyar ton. Rusya 600 milyon tonla üçüncü, Hindistan, 529 milyon tonla dördüncü, Japonya 363 milyon tonla beşinci. Onu sırasıyla Almanya, Avustralya, Güney Afrika, İngiltere ve Güney Kore izliyor. Kişi başına karbon salımında birinci 10 milyon tonla Avustralya. Onu ABD, İngiltere, Çin ve Hindistan izliyor.

'Kömür öldürür'

Bu raporların açıklandığı gün, kirletme potansiyeliyle listede üst sıralara yerleşen Avustralya'da çevrecilerin başlattığı eylem, polis müdahalesiyle son buldu. Ülkenin doğusunda bir enerji santralının tepesine 'Kömür öldürür' yazıp 'İklim değişikliği burada başlıyor' yazılı pankartlar astıktan sonra kendilerini bir nakliye aracına zincirleyen 15 Greenpeace aktivisti tutuklandı. Yakıt olarak kömür kullanan santral Sydney'in 125 km. kuzeyinde bulunuyor. 15 aktivistin haneye tecavüzle suçlanması bekleniyor.