45973547qy3 - Etamin işlemelerle evinizi renklendirinGeçmişten günümüze popülerliğini koruyan etamin işlemesiyle örtüden önlüğe, çantandan tepsiye kadar pek çok eşyanızı süsleyebilirsiniz. Karmaşık gibi görünmesine rağmen bu tekniği uygulamak hiç de zor değil.

Farklı bir hobiyle uğraşırken yaratıcılığını da segilemek isteyenlere diğer bir elişi önerimizde etamin işleme... Birbirinden canlı iplikleri kullanarak çeşit çeşit motifleri renklendireceğiniz bu teknik yıllardır popülerliğini korumaya devam ediyor. Karmaşık gibi görünmesine rağmen çok kolay bir teknik olan etamin işleme yaparken kasnak kullanmak gerekiyor. Sınırsız uygulama alanları olan bu teknikle kendi tasarımlarınızı yapabilir ve evinizin dekorasyonuna kendi imzanızı atabilirsiniz. Etamin işlemeleriniz ister çerçeveletip duvara asın, isterseniz çanta yapıp kolunuza takın. Önemli olan kurallara uygun hareket etmeniz ve işlemenizi yaparken şablonu takip etmeniz. Aklınıza gelen her motifi rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu teknikte dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da fazla uzun iplikler kullanmamak.

Yapılışı

Önceden kenarlarını sürfle yaptığınız, dörtgen şeklindeki kumaşın merkezini teğel ipliğiyle iki çizgi halinde işaretleyin. Kumaşı kasnağa geçirip gerdirin. Şablonda gösterilenlere uygun olarak, kumaşın merkezinden başlayıp sayarak nakışınızı çalışmaya başlayın. Şablonda gördüğünüz her bir kare de bir çarpı işi gösteriliyor. Şekilde gördüğünüz her sembol nakış ipliğinin ayrı bir rengini temsil ediyor. İşleme başlarken düğüm atmayın, kumaşın ters yüzünden 2-3 cm'lik bir uzantı bırakın ancak ilk birkaç ilmekte bu parçayı tutun. Nakışı sürekli aynı yöne çalışın ve kısa iplikler kullanın. İşlem sırasında ipliğiniz bükülmeye başlarsa, iğnenizi aşağıya doğru asılı tutun. Nakışı tamamladıktan sonra tersten nemli bir bez koyarak ütüleyin. Bu aşamalardan sonra işlemeli kumaş parçanızı bir kutunun kapağına yerleştirebilirsiniz.

Malzemeler

* Beyaz etamin
* Kumaş
* İstenilen renklerde muline iplik
* Etamin iğnesi
* Makas