48886119ra3 - Hayatınızı kolaylaştıracak fikirler...

Magnetli panolar ve tutaçlar
Malzemeler: İstediğiniz boyda kestireceğiniz mdf bloklar, küçük ahşap objeler, su bazlı boya, maskeleme bandı, fırça, Polisan magnet mıknatıs tutan boya katkısı, Tex-co mıknatıs tutkal, zımpara.

Yapılışı: MDF blokları zımparalayın ve istediğiniz renge boyayın. Kuruması için bir, iki saat bekleyin. Kenarlarına maskeleme bandı yapıştırın. Dış kenarları arzu ettiğiniz farklı renklere boyayabilirsiniz. Mıknatıslı boya içerisine üzerinde belirtildiği oranda su bazlı boyayı kattıktan sonra panoların iç kısımlarını bir kat da bununla boyayın. Kuruduktan sonra kağıt bantları çıkartın. Küçük objelerin ardına mıknatıs parçaları yapıştırın ya da mıknatıs tutkalı sürün, kurutun ve kullanın. Tutkallama yöntemini seçtiyseniz yapıştıracağınız yüzey pürüzsüz olmalı. Yani iyi bir zımpara yapmalısınız.43810684cx3 - Hayatınızı kolaylaştıracak fikirler...

Kartonpiyerler söz dinler!

Gerek duvarları, gerek yüzeyleri ayırmak, yeniden şekillendirmek, dekoratif anlamda zenginleştirmek için kartonpiyer iyi bir seçenek.

Kartonpiyerlerin kesilebilir, boyanabilir olması çeşitli büyüklükte ve desende bulunabilmeleri, kolay uygulanabilir olmaları da onları tercih edilebilir kılıyor. Strafor ya da tahtadan yapılmış olanlarına birçok yapı marketin ilgili departmanlarında rastlamak çok kolay. Panel halinde olanları paketler halinde satılıyorlar. Bunlardan alıp kretuar yardımıyla keserek rahatlıkla istediğiniz yüzeyleri kaplayabilirsiniz. Renklendirmek için de su bazlı boya kullanabilirsiniz. Daha canlı renkler isterseniz solvent bazlı boyaları deneyebilirsiniz. Kartonpiyerleri farklı alanlarda da kullanabilirsiniz. Eski bir dolabın bazı bölümlerine uygulayacağınız kartonpiyerlerle değişik bir görünüm elde edebilirsiniz. Modern evlerde çerçeve ve kapı kenarlarında da kullanılan düz kartonpiyerlerin üzerine rölyef macunları ile desen uygulayabilirsiniz. Hatta birkaç desenden kolaj bile oluşturabilirsiniz.


83339919ue7 - Hayatınızı kolaylaştıracak fikirler...


Kullanmadığınız ufak bir fuları kese yapıp dekoratif olarak değerlendirebilirsiniz.

Fuları büyüklüğüne göre ikiye katlayarak 1 cm dikiş payı bırakın ve bir dikdörtgen parça ile sap kısmını biçin. Dikdörtgen parça kadar elyaf ve astar kumaşından da biçme işlemini tekrarlayın. Elyaf ara katta olmak üzere üç dikdörtgen parçayı da üst üste koyarak teyelleyin ve makinede dikin. Sap kısmı için de aynı işlemi tekrarlayın. Kesenin üzerini çeşitli pul ve boncuklarla süsleyebilir, yorganlama yapabilirsiniz.