Boncuk Oyası & Çeşitleri


Oyalar genellikle yapıldıkları araca ve kullanılan malzemeye göre adlandırılırlar.
Yapıldıkları araca göre:

1- Tığ oyaları
2- İğne oyaları
3 -Mekik oyaları
4 -Firkete oyaları
5 -Şiş oyaları

Kullanılan malzemeye göre:

1 -Boncuk oyaları
2 -Pul oyaları
3 -İplik oyaları
4 -Bez oyaları
5- Koza oyaları
6- Mum oyaları
7- Kağıt oyalarıBONCUK OYALARI


Boncuğun Türklerin yaşamında önemli bir yeri vardır. Eski Türklerde özellikle nazara karşı bir koruyucu olarak takı yapımında ve giysi süslemelerinde kullanılmıştır.

Divan-ü Lügat-it Türk’te boncukla ilgili olarak yapılan “bodh: bodh moncuk=misk ile ramekten yapılan boncuk. Bunu kadınlar takınırlar.” (DLT CIII, S 121) açıklaması, bin yıl öncesinde Türklerde boncuğun çeşitliliğini göstermektedir.

Boncuk, dünyada birkaç yıldır gündemde. Takıdan ev aksesuarlarına, hatta mobilyaya kadar her yerde boncuk modası var. Oysa Anadolu kadını boncuğun güzelliğinin, çekiciliğinin, insanı rahatlatan özelliğinin yüzyıllar önce farkına varmış, birbirinden güzel yüzlerce oya yaparak onu "baş üstünde" taşımıştır.


Oya türleri içinde Anadolu'da en yaygın olanı boncuk oyalarıdır. Ana malzemesi boncuk ve ipliktir. Adını, yapımında kullanılan boncuktan almıştır. Boncuktan başka metal pul, plastik pul ve halka, serum hortumu, doğal ürünler, elde hazırlanmış püsküller, bezler, kağıtlar da boncuk oyası yapımında kullanılır. Önceleri yalnız beyaz tülbentlere dikilen boncuk oyaları sonradan renkli yazmalarda da kullanıldı.

Çeyiz geleneğinde boncuk oyalarının yeri büyüktür. Her genç kızın çeyizinde, ailenin ekonomik durumuna göre 50-100 arası boncuk oyalı tülbent bulunur. Bu oyaların bir bölümü gelinin ve damadın yakınlarına hediye olarak dağıtılır. En güzel oyalı örtüler kaynanaya ve görümcelere verilir. Ayrıca düğünden sonra gelin görmeye gelen konuklara da oyalı yazmalar dağıtılır.


Kültür KöGoogle Page Rankingüsü Boncuk Oyaları

Geleneksel el sanatı ürünlerimizin ince, güzel ve zengin örneklerinden olan boncuk oyaları, bir sanat ürünü olmalarının yanı sıra yapıldıkları yörenin doğal durumu, iklim ve bitki özellikleri, yörede yaşayan canlılar, kullanılan araç gereçler, halkın sosyal ilişkileri, inançları, kısaca yaşam biçimi hakkında da bilgi verir. Aynı oyaya Artvin'de subay sırması, Konya'da yılan kemiği, Balıkesir'de tren yolu denmesi bunun güzel bir örneğidir.

Oya adlarında yöresel özellikler:

Çiçekler; asma gül, güllü, karanfil oya, laleli, papatya, sümbül, boru çiçeği, dağ lalesi, gelincik, menekşe, küpe çiçeği, mum çiçeği,

Ağaçlar; bağ yaprağı, söğüt yaprağı, pıynar yaprağı, bahar dalı, kiraz oya, limon çekirdeği, çınar yaprağı,

Sebze ve meyveler; domates, maydanoz, biber oya, patlıcan oya, karnabahar; çilek, muz oyası, portakal, üzüm, dut kurusu, karpuz çekirdeği,

Yörede yaşayan canlılar: Böcek oya, örümcekli, sülük oya, eşek arısı, kelebek, kıllı kurt, kırk ayak, yılan kemiği; ördek gözü, geyik boynuzu, kaz ayağı, keçi memesi, tavşan kulağı, sıçan dişi, sığır sidiği.

Yöredeki kullanım araçları: Fayton tekeri, tren yolu, makine bıçağı, motor izi, çalı süpürgesi, kazan kulpu, merdiven, berber aynası.

Yöre insanının sosyal ilişkileri ve inançları: Elti çatlatan, kaçan kızın eteği, bey geldi hanım sallandı, kaynana dili, zenginler oyası, Ecevit burnu, Türkan Şoray küpesi; molla çiçeği, iftar tabağı, çarkıfelek, tespih oya, çitlembik oya (nazara karşı).
Balıkesir Boncuk Oyaları

Balıkesir, boncuk oyaları yönünden çok zengin bir yöremizdir. Tığ, iğne, mekik ve firkete kullanılarak yapılan boncuk oyaları, canlı renkleri parlak boncukları, pullarıyla göz alıcı güzelliktedir. Takı zenginliğindeki ağır oyalar kadının hem oyası, hem küpesi, hem kolyesidir. Süslenme bir sanata dönüşmüştür.


Yörede başörtüsü için bağlamak, örtünmek yerine kullanılan "tartınmak" sözcüğü, bol boncuklu, pullu oyaların ağırlığını anlatır niteliktedir

Yazmaların kenarlarına parlak renkli saten şeritler dikilmesi, bu şeritler üzerinde birden çok boncuk oyasının yer alması da bu yöreye özgüdür.
Gelin Tacı Yelpaze Oyası

image200jb0 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri


Leblebi Oyası

hpim1203vn3 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Bahar Dalı Oyası

hpim1200ss7 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Elti çatlatan Oyası

hpim1199qx8 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Ojeli parmak Oyası

hpim1197th1 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Çilek Oyası

hpim1192lc2 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Dürme Oyası

hpim1188se8 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Domates Oyası

hpim1191rm9 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Kabak Çiçeği Oyası

hpim1184tq4 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Bey Geldi Hanım Sallandı Oyası

hpim1182nz0 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Arpa Sapı Oyası

hpim1179oc7 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Çitlembik Oyası

hpim1178kb7 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Molla Çiçeği Oyası

hpim1176ll6 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Karanfil Oya

hpim1175cn4 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Geyik Boynuzu Oyası

geyikcp7 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Karpuz Dilimi Oyası

28uz5 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Kelebek Oyası

27bn3 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Papatya Oyası

21yu2 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Üzüm Oyası

14xf1 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Pınar Yaprağı Oyası

12ig7 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Ay Yıldız Oyası

hpim1195ai5 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Susam Gocuğu(Patlıcan Oyası)

patlicansu4 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri

Motor İzi Oyası

motor2hq7 - Boncuk Oyası ve Çeşitleri
Çeşitli kaynaklardan derlenmiştir... ALINTIDIR