Konu dekorasyon olunca hepimizin içinde, “bu tam bana göre” dediği şeyler vardır. Farkında olmasanız da, mutlaka bir dekorasyon stiliniz vardır.

Aksesuarlarla Dekorasyon!
Hayattaki deneyimleriniz, sevip sevmedikleriniz, zevklerinizi şekillendirir. Okuduklarınız, gezdiğiniz yerler, gördükleriniz, seyahatleriniz, etkilendiğiniz insanlar, dekorasyon tarzınızın temelini oluştururlar.

Bir restorana girdiğinizi düşünün. Orada kendinizi rahat ve evinizde gibi mi hissediyorsunuz? Yemeği yiyip hemen gitmek mi istiyorsunuz? Bir mekana girdiğinizde, içinizde olumlu ya da olumsuz duygular oluşuyorsa, bunun sebebi dekorasyon stilinizdir. Bu noktaları keşfederek, kendi stiliniz hakkında ipuçları elde edebilirsiniz. Sevdiğiniz mekanlarda neyi beğendiğinizi, sevmediklerinizde size neyin itici geldiğini bulun.

Aksesuarlar çok önemli ayrıntılardır. Büyük farkları, o küçük eşyalar yaratabilir. Eğer evinizin bir karakteri olsun, sizi yansıtsın ve içinde huzurla yaşayın istiyorsanız, evinizi kişiselleştirmelisiniz. Yaşam alanlarında kullandığınız aksesuarlar, konforu getirir ve evinizde imzanızı taşımanızı sağlar.

Aksesuarlarla dekorasyon, uzun soluklu bir iştir. Nasıl ki bir koleksiyona sahip olmak yıllar sürüyorsa, yaşam alanınıza kendi esintinizi bırakan aksesuarları da zaman içinde keşfedersiniz. Diyelim ki, bir seyahat sırasında, çok güzel bir resim karesi yakaladınız. Gün batımı, deniz, kuşlar… Bu resmi koyup asacağınız çerçeve, belki de bir akşam öylesine dolaştığınız sokaklarda, bir seyyar satıcı da karşınıza çıkacaktır.

Aksesuarlarla dekorasyonda, yaratıcı tarafınızı biraz özgür kılmanız gerekir. Sahip olduğunuz mekan ve objelere, farklı bir gözle bakmayı öğrenerek, standartların dışına çıkabilirsiniz.

Dekorasyonda aksesuar kullanımına başladığınızda, en önemli nokta, aksesuarların boyu, türü ve renkleridir. Yaşam alanınızda neyi vurgulamak istediğinizi düşünün. Bir konsept yakaladığınızda, o aksesuarın uygunluğunu mutlaka hayal edin. Aksesuarlar, mekana sihirli bir dokunuş yapmanın yoludur. Farklı dokularda aksesuarlar seçmek, yaşam alanınızı çekici kılar.

Aksesuarlar hakkında bazı temel bilgilere sahip olmanız, işinizi kolaylaştıracaktır. Koyu renk aksesuarlar, boş ve büyük alanları olduğundan dar ve küçük gösterir.

Vurgulamak istediğiniz aksesuarları, kontrast renklerde seçerseniz, dikkati o noktaya verebilirsiniz.

Aynı tarzda ve türdeki objeleri, bir arada sergileyerek, o bölümde çekicilik yaratabilirsiniz.

Farklı dokularda aksesuarlar kullanmak, yaşam alanınıza hareket getirir.