KAZAK SÜSLEMECE


SON - Kazak Süslemece

*Ne Lazım?

- Pek tabi ilk önce süslenecek bir kazak,
- Artık kullanmadığınız bir tane tayt,(çorapta olabilir)
- Dikiş ipi,
- Dikiş iğnesi,
- Makas,
-Çakmak.


*Nasıl Yapacağım?1-Süsleyeceğimiz kazağımızı/trikomuzu, alıyoruz elimize.
Süslemeden önce fotoğraflamayı unuttuğum için fotoğraf koyamıyorum.Kendimi cezalandırmak adına bu maddeyi yazdım.Siz 2'den devam edin,kusuruma bakmayın.

IMG 0496 - Kazak Süslemece

2-Opak çorap ya da tayttan istediğimiz büyüklükte(ben,yazımın başında ki resimde göründüğü gibi durmasını istediğim için aynı boyutta kesmeye çalıştım.Yaklaşık olarak 5 cm'e 10 cm ölçülerinde dikdörtgen şekilde.Avuç içi büyüklüğü de diyebiliriz buna.Her fiyonk için 2 şer tane dikdörtgen kesiyoruz.

IMG 0501 - Kazak Süslemece3- Bu aşamada ,kestiğimiz dikdörtgen kumaş parçalarının kenarları atmasın diye çakmaktan yardım alıp,kumaşın kenarlarını pürüzsüzleştiriyoruz.(Aman dikkat elimizi yakmıyoruz)Çorap cinsi taytlardan kullandığım için,çakmakla işim çok kolay oldu.Ama, penye tayt kullanacaklar,ateş yerine dikiş ile kenarları düzleştirebilirler.Denemedim ama penyede çakmak işe yaramaz gibi geliyor.

IMG 0503 - Kazak Süslemece4-Kestiğimiz dikdörtgenleri üst üste getirip(her bir fiyonk için iki tane.Bire bir ebatlarının tutması gerekmez.Benim yaptığımda tutmadı ki bence öylesi çok daha güzel oldu.) şekilde ki gibi,siyah dikiş ipliğiyle,dikdörtgenlerin tam ortasından bağlayarak fiyonk şekli veriyoruz.İsteyen fiyonk şekli verdikten sonra kumaşları birbirine dikebilir.Tamamen paşa gönlünüze kalmış.Blog sahibesi,sabırsız olduğundan pratiğinden bağlayıverdi kumaşları.


5-İstediğimiz kadar fiyonk elde edince,süsleyeceğimiz kazağın üstüne fiyonkları koyup düzenliyoruz.Sabitlemeden önce,toplu iğneyle tutturuyoruz.Kazağın arkasını çevirip fiyonkları kazağımıza dikiyoruz.İşte hepsi bu…

Nasıl mı görünecek?

IMG 0511 - Kazak SüslemeceIMG 0513 - Kazak Süslemece