fimone - Fimo Nedir?
Fimo oldukça yumuşak, ev fırınında sertleşmesini sağlayan plastik maddeler içeren, kolaylıkla şekillendirilebilen ve oyun hamuruna benzeyen bir modelleme malzemesidir. Sıra dışı bir ürün olan, kullanım alanlarının sınırsızlığıyla ve kullanım kolaylığı ile dikkat çeken polimer-kil yeryüzünde bulunan doğal killere benzemez. Fimo'yu geleneksel killerden ayıran en önemli özellikleri, renklerinin birbirleriyle kolayca karışabilmesi, renk yoğunluğunun istenildiği gibi azaltılabilmesi veya çoğaltılabilmesi, kalıp alma, yontma, oyma, boyama, parlatma ve baskı işlemlerinin yapılabilmesi ve zımparalanabilmesidir. Toprak kile oranla daha dayanıklı olan fimo polimer-kil tamamen kimya laboratuarlarında geliştirilmiştir.
İçeriğinde; Polyvinly Chloride (PVC), renk pigmentleri ve plastik maddeler bulundurur. Su içermediğinden kuruma, çatlama gibi sorunlarla da karşılaşmanızı önler. Ev fırınında 130 derecede 30 Dk. pişirildiğinde içeriğindeki ısıya duyarlı plastik madde sıcakla temas ettiği anda sertleşmeye başlar. Metal, ahşap, cam, taş ve ısıya dayanıklı plastik yüzeyler kaplanabilir. Seramik gibi şekillendirilebildiği için takı ve biblo yapımında da rahatlıkla kullanılabilir. Doğru olarak fırınlandığı zaman hamurlarınızın renginde solma, koyulaşma ve şekil bozukluğu oluşmaz. Bir fimo paketi 56 gr. ağırlığında ve 55 x 55 x 15 mm ebadındadır. 4 dosya kağıdı kadar yüzey rahatlıkla kaplanabilir. Fimo Soft ve Classic olmak üzere iki çeşittir. Fimo Soft daha yumuşak ve kolay yoğrulur. Opak, transparan, florasan, simli, metalik, mermer efektli olmak üzere 48 renkten oluşmaktadır. Fimo Classic ise daha sert ve yumuşatma işlemi daha zordur. Yumuşak olmamasının nedeni detaylı çalışmalar ve oyma işlemi gibi işçilik gerektiren çalışmalarda zorluk çekilmemesi içindir. Bir transparan ve 23 opak renkten oluşur.


Fimo Hamuru (Polimer Kil) İle Çiçek Desenli Kolye Yapımı


kolye - Fimo Nedir?

kolye01 - Fimo Nedir?
1. Turuncu, mor, pembe, mavi, sarı ve kahve renkli hamurlarınızı yumuşatarak kullanıma hazır hale getiriniz.Turuncu, sarı ve mor hamurlar diğer renklerden daha fazla olmalı.
kolye02 - Fimo Nedir?
2. Yumuşattığınız mavi renkli hamurdan küçük bir rulo yapınız ve pembe renkli hamuru roller ile açınız.
kolye03 - Fimo Nedir?
3. Mavi renkli rulonuzu, açtığınız pembe renkli hamur ile bir tur kaplayınız ve fazlalıkları kesiniz.
kolye04 - Fimo Nedir?
4. Elde ettiğiniz ruloyu avucunuzun iç kısmı ile zemin üzerinde ileri geri hareket ettirerek uzatınız.
kolye05 - Fimo Nedir?
5. Uzattığınız ruloyu ilk olarak iki eşit parçaya ayırınız
kolye06 - Fimo Nedir?
. Elde ettiğiniz iki parçayı da üç eşit parçaya keserek altı adet eşit boyda parçalar elde ediniz.
kolye07 - Fimo Nedir?
7. Altı parçadan bir tanesinin etrafına diğer beş parçayı çiçek şeklinde diziniz.
8. Turuncu renkli hamurnuzu kalın bir rulo haline getirin ve bir parçasını üçgen şeklinde kesip çıkartınız. Mavi renkli hamurdan, kestiğiniz parça ile aynı boyutta bir üçgen parça daha kesiniz.
kolye09 - Fimo Nedir?
9. Üçgen şeklindeki mavi hamurnuzu turuncu renkli rulodaki üçgen şeklindeki boşluğa yerleştiriniz
kolye10 - Fimo Nedir?
10. Daha sonra sarı renkli hamurunuzu roller ile açınız
kolye11 - Fimo Nedir?
11. Ve mavi renkli alan açıkta kalacak şekilde rulonuzu kaplayınız.
kolye12 - Fimo Nedir?
12. Elde ettiğiniz ruloyu iki eşit parçaya kesiniz.
kolye13 - Fimo Nedir?
13. Bakır ve pembe renkli hamurlarınızı roller ile ayrı ayrı açınız.İkiye kestiğiniz rullonun bir tanesini yine mavi alan açıkta kalacak şekilde bakır renkli hamur ile diğer parçayı pembe renkli hamur ile kaplayınız.
kolye14 - Fimo Nedir?
14. 7. resimde yaptığımız çiçek şeklindeki rulomuzu iki eşit parçaya kesiyoruz ve bir önceki aşamada yaptığımız ruloları ayrı ayrı uzatarak altı eşit parçaya ayırınız (çiçek şeklindeki motifin kalınlığı diğer 6 parçadan biraz daha kalın olmalı).
kolye15 - Fimo Nedir?
15. Dışı pembe olan 6 parçayı üzerinden bastırarak üçgen şekline getiriniz ve 7. resimde yaptığınız daha sonra ikiye ayırdığınız parçanın etrafına diziniz. Üçgenlerin arasında kalan boşlukları doldurmak için pembe renkli hamurdan 6 parça kesip boşlukları dolduracak şekilde üçgen oluşturunuz ve yerleştiriniz.Daha sonra pembe renkli hamuru roller ile açınız ve oluşturduğunuz rulonun etrafını 1 tur sarınız.
kolye16 - Fimo Nedir?
16. 6 parçaya ayırdığınız parçalardan dışı bakır rengi olanları çiçek şeklindeki rulonun etrafına diziniz ve yeni bir çiçek motifi oluşturunuz. Ara da kalan boşlukları bakır renkli hamurdan ince parçalar ile doldurunuz. Daha sonra bakır renkli hamuru roller ile açarak etrafını 1 tur kaplayınız.Böylece elinizde farklı renk ve şekillerde 2 adet çiçek motifi oldu.
kolye17 - Fimo Nedir?
17. Elinizdeki çiçek rulolarını avuç içiniz ile zemin üzerinde ileri geri hareket ettirerek uzatınız ve maket bıçağı ile ince ince kesiniz.
kolye18 - Fimo Nedir?
18. Kestiğiniz ince parçaları değişik renkteki hamurların etrafına yapıştırıp avucunuzda yuvarladıktan sonra istediğiniz şekilde boncuklar yapınız (Karışık renkli hamurlarınızın etrafını kaplayarak artık hamurlarınızı da kullanabilirsiniz.
kolye19 - Fimo Nedir?
19. Yaptığınız boncukları kürdan yada iğne yardımı ile delerek 130 derece 30 dakika pişirip vernikleyiniz. Elinizdeki boncukları değişik aparatlar ile birleştirerek kullanabilirsiniz.