Onların isimlerini hepimiz biliyoruz. Ama bir zamanlar bu isimlerin aslında gerçek bir insana ait olduğunu kaçımız durup düşünüyoruz? Onları bir kez olsun kendi şahsiyetleriyle anmak için...

GEORGE BALLANTINE
Bir çiftçinin oğluydu. 1827 de Edinburgh da açtığı küçük dükkanda müşterilerine seçkin viskiler satıyordu. 1865 de dükkanı oğluna bırakarak Glasgow da kendi içkisini üretmeye başladı.

LUCAS BOLS
Bu işin duayenlerinden... Likör yapmaya 1575 te başlamıştı. Hollandalı olan Bols ulusunun dalgaların hakimi olmasından yararlanarak Çin den, Afrika dan, Karayip lerden getirdiği malzemeleri kullanmıştı.

ALFRED BROOKS
1831 de Giocoma Justerini nin şirketini satın aldı. Böylece Justerini nin ünlü viskisi adına kavuştu. JB

DAVIDE CAMPARI
Babası Gaspare Campari nin yarattığı Bitter Campari nin üzerine eğildi. Eski bir asilzadeler şatosunun bahçesinde, Casa Alta da inşa ettirdiği fabrikada sanayi üretimine geçti.

EDOUARD ve ADOLPHE COINTREAU
Kardeşler Maine kenarında bu bölgede yetişen meyvelerden içki üretmeye başladılar.

DON JOSE ANTONIO DE CUERVO
İspanyol soylusuydu. 1700 lerin ortalarında İspanya Kralı nın kendisine verdiği topraklarda yetişen agave azul bitkisinden tekila üretmeye başladı.

JOHN DEWAR
Harmanlama viskide kaliteyi arayan ilklerdendi. Etikete adını yazması kaliteye verdiği kişisel güvence sayıldı.

WILLIAM GRANT
1887 de Banffshire da viski üretmeye başladılar. Geleneklere bağlı kalarak günümüze kadar gelen viskilerini yarattılar.

ALEXANDER GORDON
1769 da Finsbury de bir şirket kurdu. Amacı kaliteli cin üretmekti.

GIACOMO JUSTERINI
1749 da aşık olduğu opera sanatçısının ardından İtalya dan Londra ya gitmekle hem kendi hayatında hem de viski dünyasında yeni bir sayfa açtı. Önceleri şarap tüccarlığı yapan Justerini 1799 da kendi viskisini üretmeye başladı.

PIERRE SMIRNOFF
Ünlü votkayı ticari anlamda dünyaya kazandıran kişi. Eski damıtımevini yenileyerek, ofislerini Moskova ya taşıyan Smirnoff damıtıma geçerek votkaya yeni bir boyut kazandırmıştı.

WILLIAM TEACHER
Şirketini 1830 yılında mütevazi bir dükkan olarak kurdu. Yarattığı Highland Cream kısa süre içinde Glasgow da büyük ün kazandı. Bu talepten yola çıkarak malt viski üretimini garantiye almak amacıyla Andmore Damıtımevi ni satın aldı.

JOHN WALKER
İşe 1820 de Kilmarnock da başlamıştı. Özellikle çay konusunda deneyimi onu harmanlama konusunda bir uzman yapmıştı. Kendisine ait olan, kendi kalite anlayışını yansıtan ve insanların ismiyle isteyecekleri bir viski yaratmayı amaçlıyordu. Böylece Johnnie Walker doğdu.