Saygı bittiğinde. Bak saygı diyorum sadece, sevgi demiyorum. Çünkü sevgi bittiğinde ilişkisine ve karşısındakine saygısı olmayan insan aldatır. Ama hala karşısındakine saygı duyuyorsa insan medeni bi şekilde ilişkiyi sonlandırma yoluna gider.

Aldatmanın sınırı yoktur.
Yani aldatma az olduğunda şu olur, çok olduğunda bu olur diye bi sınırlama koyulamaz. Dolayısıyla bunda bi sınır koyulması saçma olur.

Bence aldatma sadece ilişki sırasında başkasıyla birlikte olmak anlamına sıkıştırılmamalı. Karşındakini aptal yerine koymaya başladığında, (bu hayatınla ilgili yalan da olabilir.) hatta aynı durumla burun buruna geldiğinde aldatma ve aldatılma konusu gündeme gelmiş demektir.

Üçüncü kişi olmak.
Bunun kişi üzerindeki etkisini tarif etmek çokta kolay değil. Karşındakine duyduğun hislerinle bağlantılı birazda. Yani sende de (sende de diyorum seni tenzi ederek.) ona karşı bişi kalmamış ve ilişkinizi çabuk tüketmişseniz, bunu belki o kadar takmazsın. Ama çok sevdiğin ve hatta haketmediğini bilmeden değer verdiğin birinin seni aptal yerine koyması bence affedilir bişey değil. Bununla karşılaşan kişi hayatının sonuna kadar etkisinden kurtulamaz. Kurtulduğunu sanır ama sadece görüntüdür bu.

En önemli soruya gelirsek.
Kesinlikle toparlayamaz. Yani bir ilişkinin sonu aldatma yüzünden gelmişse o son bence en hayırlı sondur. Bu, "tekrar deneyelim.", " hatamı anladım.", "ilişkimizi böyle bişi için harcamayalım" gibi zırvalarla devam etme çabasına girmek aldatılanı yıpratmaktan başka bişi değildir. Çünkü kişi artık güvenini kaybeder ve "o asla yapmaz."diyebilme rahatlığını bulamaz kendinde. İşte bu tedirginlik yeter insana zaten.

Gerçi tüm bunların dışında kalan bir tür vardır. Onlarda "nasıl olsa artık benim" diyerek aldatıp, sonra karşı taraf ilişkiyi bitirme kararı aldığında tekrar başlama konusunda karşı tarafı ikna etme çabalarına giren ve olumlu sonuç aldıktan sonrada yine de bildiğini okuyan kadın yada erkek kılığına girmiş mahluklar. Umarım bu türle kimse karşılaşmaz.

(emeğe saygı! alıntıdır)