Çevreci olmak, daha az plastik poşet tüketmek veya pilleri geri döşüm kutusuna atmak anlamına gelmiyor. Hayatın birçok alanında çevreci olunabiliyor. Düğünlerde ve cenazelerde bile... Avrupa'da doğa dostu düğün düzenlemek artık moda.


“Çevre dostu düğünler bir zamanlar sadece çıplak ayaklı hippiler içindi. Artık devir değişti. Çok sayıda çift kendileri için bu büyük günde dünya için de anlamlı adımlar atmak istiyor.”

Bu sözler Corina Beczner’e ait. Onun işi eko-organizasyon. Diğer bir deyişle doğa dostu düğünler, toplantılar, partiler düzenlemek... Beczner, organik düğün yapmak isteyenler için ipuçları veriyor.

Beczner, “Düğünlerinin ne kadar yeşil olacağına çiftler kendi karar veriyor. Ama başlangıç için bile atılabilecek küçük adımlar var; Çevreye zarar veren malzemeleri kullanmamak, geri dönüşüm yapmak, düğüne gelen çiçekleri bir huzurevine göndermek gibi...” İşte organik düğün ipuçları...

1. Azaltın
Özellikle çevreye zarar veren malzemelerin kullanımını azaltın. Düğünlerin gözbebeği geline takılan mücevher. İşte damatlar için çok kolay ama gelinler için zor bir adım... Takılarınızı alırken mücevherlerin üretimi sırasında arsenik gibi zehirli maddelerin kullanıldığını ve onların çevreye büyük oranda zarar verdiğini hatırlayın.
Öneri: Yenisini almak yerine aile büyüklerinden kalan altın ve mücevherlerden yeni bir tasarım yapmak... Kuyumcudan yeni mücevher almak yerine daha anlamlı değil mi? Gelin hanım bu duruma çok sinirlenirse, doğayı kirletmeden üretim yapan mücevher şirketlerinden takılarınızı satın alın.

Azaltmak için bir başka öneri daha; İkramlarınızı açık büfede yaparsanız çoğu çöpe gider.
Öneri: İkramlarınızı aile masalarında yapabilirsiniz.

2. Tekrar Kullanın
Düğünde plastik bardak ve tabak kullanmayın. Kullanacağınız bardak, tabak gibi malzemeleri kiralayın.
3. Geri dönüştürün
Düğün alanına geri dönüşüm kutuları koyun. Kağıtlar, yiyecekler, şişeler, metaller için ayrı ayrı kutular hazırlayın.

4. Gelin hanımın makyajında organik kozmetik kullanın. Hem çevre hem de gelinimizin sağlığı için.
5. Kıyafetlerinizde mümkün olduğunca organik pamuk kullanılmasına özen gösterin.
6. Tabi düğünün yapılacağı yer de çok önemli. Organizatörümüz düğünü açık alanda yapmanızı öneriyor. Eğer bir otelde yapacaksanız otelin de çevre dostu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
7. Düğünde ikram ettiğiniz yiyeceklerin yerel yiyecekler olmasına özen gösterin. Uzun mesafelerden gelen egzotik yiyeceklerin transferi sırasında atmosfere bırakılan karbondioksiti unutmayın...

Düğün yapmak zor iş... Çevre dostu olmayan bir düğünü planlamak bile çok zaman, sabır ve enerji gerektiriyor. Bir de bu “onu yapmayın, bunu yapmayınlar” listeye eklenince muhtemelen gelin ve damat “evlenmesek mi acaba?” noktasına geliyor. Eğer hala bu noktaya gelmediyseniz ve sabrınız varsa iki öneri de bizden.
- Davetiyenizi geri dönüşümlü kağıda bastırın
- Nikah şekerlerinizi hazırlarken çevre dostu sivil toplum kuruluşlarından öneri alabilirsiniz (ÇEKÜL, WWF Türkiye, TEMA, Turmepa/Deniztemiz)
Bu liste bir başlangıç. Siz de listede görmediğiniz önerilerinizi bizimle paylaşın... Hayat boyu mutluluklar dileğiyle...