Sosyete boşanmalarının iç yüzü
111425 - Sosyete boşanmalarının iç yüzü
Bizim sık sık okuduğumuz o manşetlik boşanmalar, aldatılmalar tamamen bir avukat oyunudur... Peki avukatlar bu oyunu ne için oynarlar?


adviewphp?whatzone5&ampna4db24a9 - Sosyete boşanmalarının iç yüzü
Sosyete boşanmaları’ neden hep manşette?
Farkında mısınız diye sormayacağım size. Çünkü farkında olmamanız için son yıllarda hiç gazete okumuyor olmanız gerekiyor.

Konu şu; Zengin ve iş hayatında güçlü adamla ne yapılır edilir ve evlenilir. Bu yapılıp edilenler arasında tüm hataları görmezden gelmek en üst sırada yer alır. “Bu adam beni mutlu edecek mi” diye bakılmaz konuya. “Bu adam beni alacak mı” ya da “Nasıl yaparım da nikâhlanırım” diye bakılır.

Elbette istisnalar kaideyi bozmaz ama geneli böyle yürür bu işin. Birkaç yıl süren evlilikte çocuk yapılması şarttır. Çünkü sonradan yaşanabilecek bir boşanma, terk edilme halinde garanti eldedir.

Sevgi bu evliliklerin hiçbir yerinden geçmez. En azından kadın için. Nasıl emin olabiliriz sevginin olmadığından? Şöyle; O güne kadar sevdiğiniz adamla anlaşamayıp ayrılabilirsiniz. Bu normaldir. Ancak ayrılırken ‘isteklerinizi’ elde etmek için yıllardır beraber uyuduğunuz o adamın ipliğini pazara dökme eğiliminiz varsa, hele bir de bunu sizi tanımayan milyonlarca insanla paylaşıyorsanız amacınız çok nettir. Son zamanlarda iyice alıştık. Bilmem nenin veliahtı boşanma arifesindedir ve karısı çıkıp basına tüm kirli çamaşırları döker.

Bu neden olur biliyor musunuz? Sadece para yüzünden. Çünkü işadamı, hele ki babasıyla ya da aile şirketiyle anılıyorlarsa, zarar görmemek için kadını susturma yolu neyse onu kabul eder. O yol da nedense hep paradır.

Basına yansıma süreci ise şöyle yaşanır; Kadın işin cevvali bir avukata gider. Avukat müvekkili olacak kadının anlattıklarından kamu vicdanını etkileyecek kısımları seçer, kimi zaman biraz da ajitasyon katarak ya fısıltı yoluyla ya da müvekkilinin açıklamalarıyla bunu basına yansıtır. Haklıdır da kendine göre. Çünkü bir dava en az 3 sene sürer. Hele ortada ciddi bir servet varsa... Bunun üzerine adam kadına konuşmaması için tedbir kararı çıkarttırır. Ama çok saftır. Çünkü illa kadının konuşmasına gerek yoktur. Sadece ortaya atılan fısıltılar haberlerin devam etmesinde yardımcı olur. Bu sadece 1-2 örnekle sınırlanacak bir durum değil, son yıllarda yaşanan neredeyse tüm “sosyetik boşanma”larda izlenen yoldur. Avukat, kocadan alınacak tazminattan yüzde alacaktır. Ve bu avukatın taktiğidir. Bir an önce, davaya bile gerek kalmadan, daha fazla rezil olunmadan anlaşılarak boşanılır. Kadın istediği parayı alır, adam prestijinin geri kalan parçasını korur, avukat az mesai, az çabayla çok para kazanır.

Yani bizim sık sık okuduğumuz o manşetlik boşanmalar, aldatılmalar tamamen bir avukat oyunudur... Bu oyun da sadece adamdan daha çok para kazanmak için oynanır. Oynanmazsa o rekor tazminatları alamayacaktır. Elbette böylesi bir senaryoda sevginin yeri hiç olmamıştır...

alıntı