300nisanyuzugu - Söz ve nişan hazırlıkları hakkında her şey


Sevgilinizde hayatınızı birlikte geçirmeye karar verdikten sonra yapılacak ilk iş söz kesmek ve ardından da nişanlanmak olacaktır...

Söz hakkında bilmeniz gerekenler

Söz çiçeği


Kız evine giderken erkek tarafının kesinlikle unutmaması gerekenlerden birisi de söz çiçeğidir. Genel olarak kırmızı gül buketi yaptırılır. Gül adedinin tek sayı olmasına dikkat ediniz. Tabii ki müstakbel eşinizin hoşuna giden başka bir çiçeği de tercih edebilirsiniz.

Söz çiçeğinin yıllarca dayanmasını, kalıcı olmasını istiyorsanız o zaman, gerçek görünümüne çok yakın yapma çiçekleri tercih de edebilirsiniz.

Söz çikolatası

Söz çikolatası genel olarak şık bir gümüş tepsi, gondol, kristal veya porselen derin bir tabağa yerleştirilir. Çikolatanızın taze olmasına ve şık bir şekilde paketlenmesine özen göstermelisiniz. Unutmayın kız tarafının gözüne girmeniz için ilk fırsatınız bu... Çikolatayı eve girerken gelinin annesine, çiçeği ise müstakbel eşinize verebilirsiniz.

Söz yüzüğü

Birbirinize Söz Verdiniz, bu sözünüzü simgeleyen yüzüklerinizi nişanlanıncaya kadar taşıyacaksınız.

Alyanslarınızı nişan töreninizde takacağınız için söz yüzükleriniz manevi bir anlam taşır ve genelde ince altın bir yüzük seçilir. Nede olsa bu yüzükler birbirinize verdiğiniz ilk sözün sembolü...

Nişan hakkında bilmeniz gerekenler

Nişan yeri


Nişanınızın yapılacağı mekanın seçimi tamamı ile size kalmıştır.

Bazı aileler nişan yeri olarak ev ortamını tercih ederken, kimileri seçimini sosyal mekanlardan yana yapar. Ev tercih edilirse, tören kızın evinde gerçekleşir.

Nişan elbisesi

Düğün gecenizde beyazlar içinde olacağınıza göre, nişan gecenizde iddialı ve canlı renkleri kullanabilirsiniz. Nişanlandığınızı ve sizin en mutlu günlerinizden biri olduğunu düşünecek olursak siyah tuvaleti tercih etmemenizde fayda vardır.

Eğer nişan töreniniz ev değil de dışarıda bir mekanda yapılacaksa tuvalet havasındaki uzun ve bir kırmızı elbiseye oldukça şık duracaktır.

Nişanınız evde yapılacaksa tabii ki daha sade ve şık bir elbiseyi tercih etmelisiniz. Damadın da şık bir takım elbise giymesi gerekir.

Nişan bohçası

Nişandan önce kız ve erkek tarafı diğer tarafa süslenmiş birer bohça gönderir.

Erkek tarafının hazırladığı bohçada bulunması gerekenler: Gecelik takımı, iç çamaşırları, sabahlık, parfüm, makyaj seti, çanta, ayakkabı, etek ve ceketten oluşan bir takım veya elbise ile terlik...

Kız tarafının hazırladığı bohçada bulunması gerekenler: Pijama, robdöşambr, iç çamaşır takımı, tıraş seti, terlik, gömlek, kravat, kemer, çorap ile parfüm...

Tüm bunlara ilaveten kayınvalide ve kayınpederlere de hediyeler gönderilir. Nişan töreninde geline takı takılması adettendir.

Nişan takısı

Geline takılacak takılar genelde kayınvalide tarafından seçilir. Yakınlık derecenize göre mümkünse alışverişe kendisi ile birlikte çıkarak kendi zevkinize ve tarzınıza uyan modellere karar verin. Sonuçta size takılan takıları bir ömür boyu siz kullanacaksınız.

Damada takılan takılar gelinlere oranla çok daha kısıtlıdır. Genelde tercihler saat veya kravat iğnesi olarak yapılır. Şık ve kaliteli bir saat takımı en uygun hediye olacaktır.

Nişan yüzüğü

Alyanslar iki insanın hayatları boyunca en uzun kullandıkları takılardır. Hayatınız boyunca en şık ve anlamlı aksesuarlarınız olacakları ve her bakışta o güzel gününüzü hatırlatacakları için alyanslarınızı içinize sinerek almalısınız.

Geleneklerimize göre yüzükler damadın geline, gelinin damada hediyesi şeklinde karşılıklı olarak alınır. Karar verme aşamasında kafanızın karışacağı şüphesizdir!!!

Kuyumcuların sundukları alternatifler o kadar zengin ve çeşitlidir ki birbirinden güzel alyanslar arasından seçim yapmanız hayli zor olacaktır. Asil ve zarif bir tek taş mı, yoksa modern tasarımlı beyaz altın bir alyans mı? Seçim sizin...Tercihinizi ne yönde yaparsanız yapın, hayatınız boyunca vazgeçilmez bir takınız olacakları için, her zaman rahatlıkla kullanabileceğiniz, giyim tarzınıza uyan bir seçim yapmanızı öneriyoruz.

Kuyumcuya birbirinizin yüzükleri içerisine isimlerinizi ve nişan tarihinizi yazdırmayı unutmayınız.

Unutmayın alyanslarınız nikahtan sonra sol elinize geçecek ve sonsuza kadar çıkmayacak...

Dilerseniz sağ tarafta yazılı linklerden size faydalı firmalara ulaşabilirsiniz yada soldaki linklerden başka bir bölüme geçebilirsiniz, ya da 'evlilik ajandam' ile hazırlıklarınıza başlayabilirsiniz...

Nişan fotoğrafları ve video

Eğer nişanınızı aile içinde yapıyorsanız, aileden birine resimlerinizi çekmesini rica edin.

Bu kişinin resim çekmeye meraklı olmasında fayda vardır. Baktınız kimseyi bulamıyorsunuz, sevdiğiniz bir arkadaşınızı bu işle görevlendirebilirsiniz. Bu kişiye resimlerinizi çekerken dikkat etmesi gereken noktaları hatırlatın. Örneğin kadraj fotoğrafta önemlidir, (resimde en sol ve en sağdaki kişiler ile herkesin ayakları ve kafaları olmalıdır.) Önemli bir konu daha; makinenize film almayı sakın unutmayın!

Bu güzel anınızı görüntüleyecek kişinin profesyonel biri olmasını isterseniz, kendisiyle nişanınızdan en az on gün önce görüşerek ne tarz resimler ve pozlar istediğinizi belirtmelisiniz.

Eğer nişan ev dışında yapılıyorsa, fotoğrafçınız resimlerinizi misafirlerinize satacaktır.

Bunun fiyatını önceden teyit edin. Ayrıca sizin kendi resimlerinize ödeyeceğiniz fiyatı öğrenin. Bu genelde misafirlerin fiyatının üçte biri ile yarısı arasında değişir. Genelde fotoğrafçılar filmlerin negatiflerini vermek istemezler. Anlaşmanızda belli sayıda resim aldığınız takdirde tüm negatifleri de bedelsiz alacağınızı teyit edebilirsiniz.

Fotoğrafçının herhangi bir aksiliğe karşı, yanında en az iki makinenin olmasını sağlamalısınız.

Ayrıca fotoğrafçınızın nişan mekanında zamanında bulunmasını sağlamalı ve aile fertleri ile tanıştırmalısınız. Misafirleriniz giriş anından itibaren görüntülenmeli ve hoş enstantaneler yakalanabilmelidir.

Dilerseniz nişanlınız ile birlikte önceden randevu aldığınız bir stüdyoya giderek, saçınız ve makyajınız bozulmadan hoş resimler çektirebilirsiniz. Ancak size tavsiyemiz bu resimleri nişan başlamadan bir saat önce nişan yapılan yerde fotoğrafçınıza çektirmenizdir.

Genelde profesyonel fotoğrafçılar video çekimini de temin ederler. İstediğiniz özel çekimler varsa baştan belirtmelisiniz. Kaç kopya video kaset verileceğini öğreniniz.

Bu video kasetlerinizi arzu ederseniz daha sonra CD'ye de çekebilirsiniz.