Sevgililer Günü tarihçesi, M.Ö. 4. yüzyıla, Roma’ya kadar uzanıyor. Romalı gençler, 15 Şubat "Faurus Lupercus" denen Kurt Bayramı’nda, içinde Tanrı Kurt’un yaşadığına inanılan mağaranın önünde toplanıyorlar. Her delikanlı, mağaranın önünde duran küpten bir isim çekiyor ve ismini çektiği genç kızla flört etmeye başlıyor. Her şey yolunda giderse de, seneye 15 Şubat’ta iki genç evleniyor.

Gençlerin yüzyıllarca coşkuyla yaşadıkları ve yaşattıkları bu gelenek, İmparator 2.Claudius’un canını sıkıyor. Bir emirle bütün evlilikleri kaldırıyor. Ama Valentine, 14 Şubat 253’te öldürülünceye kadar, çiftleri gizlice evlendirmeye devam ediyor...

O tarihten sonra, 14 Şubat “Aziz Valentine Günü” olarak anılıyor. Kutlanması ise çok sonralarda, 1800’lerde başlıyor. Amerikalı Esther Hawland, 200 yıl önce bir 14 Şubat’ta, ilk “Sevgililer Günün kutlu olsun” kartını postaya veriyor.
Bugün 14 Şubat’ta çiftlerin birlikteliğini kutlayabilecekleri seçenekler sonsuz. Bir küçük tatil, baş başa bir yemek, eğlence, romantik bir kaçış noktası, ya da gül yaprakları arasında, mum ışığında masaj keyfi yaşamak mümkün.

Bütçenize, vaktinize göre aktivite var. Hepsi güzel, hepsi eğlenceli de; önemli olan iki ruhun bir olması...

Romantic Escape

Acayip bir tur var, adı "Romantic Escape". Çiftler havaalanında karşılanacak, özel araçlarda prosecco ve çilek ikramı ile Hillside Su’ya varacaklar. Gecenin mönüsünü, odalardaki şarapları, gülleri falan saymıyorum artık. Ertesi gün otelin yanındaki Dolphinland’de yunuslarla yüzebilirsiniz... Fiyatlar kalınacak gün sayısı, transfer istenip istenmediğine göre değişiyor.

Tel:0 242 249 07 00Çırağan’da çiftlere özel hamam sefası

Sevgililer Günü’nde bir sarayda konaklamak isterseniz, Çırağan Sarayı bunun için biçilmiş kaftan. Boğaz’da ay ışığına bakarak mükellef bir yemek, sonrasında da İsviçre Alpleri veya Afrika Çölleri dekoru eşliğinde “yeniden başlayan bir balayı” vaat ediyor Çırağan. Bir gece konaklamalı, "çift masajı" ve hamam sefası dahil fiyat 385 euro + KDV.

Tel: 0212 326 46 46Beykoz’da gözden uzakta

Beykoz Cumhuriyet Köyü’ndeki Legend Otel, gözden uzakta ama şehrin yanında olmak için doğru adres. Yarım pansiyon konaklama, 60-110 euro arasında. "Hem İstanbul’da, hem de doğanın ortasında ve sevgilimle baş başa romantik bir yalnızlıkta olayım" diyenler için çok uygun.

Tel: 0216 434 57 57Kempinski Bodrum’da "Elma Paketi"

Kempinski Bodrum’da 13 - 15 Şubat tarihleri arasında, çiftler tek gece için 240, iki gece için 324 euro ödeyecekler. Özel mönü, aşkın sembolü elmayla süslenmiş. Odalarda köpüklü şarap ve gül yaprakları sizi bekliyor. Ayrıca bu tarihlerde spa’dan yararlanmak isteyen çiftler için de yüzde 20’lik bir indirim var.

Tel: 0252 311 03 03Kartepe’de atlı kızak

1700 metre zirvede, atlı kızak üzerinde bir evlenme teklifi düşü-nün. Ama arkadaşım atlı kızakta evlenme teklif edecekken yüzüğü düşürmüş; dikkat! Kartepe, İstanbul’a yakınlığı ile de çok avantajlı. Greenpark Otel’de iki kişi konaklama dahil 480 TL. Özel gece için kişi başı 60 TL daha ödemek gerekiyor.

Tel: 0262 315 47 00Uzaklara gidelim sevgilim!

Eğer pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizeniz de varsa, ETS Tur’un uygun fiyatlı Avrupa turları var. Atina’ya 111, Sicilya’ya 169, Paris’e 300 euro’dan başlayan fiyatlarla uçabilirsiniz. Barcelona derseniz, tur ücretleri 200 euro’dan başlıyor. Yok “kum, plaj istiyorum” diyenler-denseniz, Bangkok-Pattaya turları 400 euro’dan başlıyor.

ETS Çağrı Merkezi: 444 0 387


Çeşme Sheraton’da "İki kişi kal, tek kişi öde" kampanyası

Şu anda sadece suitlerde yer kalmış. İki kişi için ödenecek ücrete, kahvaltı ve akşam yemekleri dahil. Normalde 450 euro olan suit odanın fiyatı, 315 TL. Ayrıca Sheraton Çeşme’nin spa’sı da çok dinlendirici.

Tel: 0232 723 12 40