Aşk Hayatınızı Önyargılardan Korumanın Yolları 1 pix trans - Aşk Hayatınızı Önyargılardan Korumanın Yolları 1 pix trans - Aşk Hayatınızı Önyargılardan Korumanın Yolları
Selin Miloşyan 1 pix trans - Aşk Hayatınızı Önyargılardan Korumanın Yolları 1 pix trans - Aşk Hayatınızı Önyargılardan Korumanın Yolları Beraberliklerin çok kısa sürdüğü, hızlı aşkların, hızlı evlilikleri ve boşanmaları doğurduğu günümüzde, ilişkileri sürdürebilmek gerçekten zor. Aşkı ve çift olma halini dinamitleyen önyargılardan kurtulmak istiyorsanız, bu yazıyı okuyun.

Bireysellik her ne kadar içinde yaşadığımız çağa damgasını vursa da, çift olma hali toplumda yüceltilmeye devam ediyor. "Yalnız adamlar" sosyolojik bir gerçeğe parmak bassa da, çift olmak meslek sahibi olmak kadar önemli addedilebiliyor. Aşkla ilgili çok satan kitaplar, görsel medyada olumlu yansıtılan çiftler, bekarları buluşturan çeşitli parti ve organizasyonlar kadın-erkek beraberliğinin ne derece ön planda olduğunun kanıtı. İlk defa girdiğiniz sosyal bir ortamda, "Evli misin?" ya da "Erkek arkadaşın var mı?" gibi soruları duymamak işten bile değil. Homoseksüeller bile artık evlenmek ve evlat edinmek istiyor. Ünlü Fransız sosyolog Jean-Claude Kaufmann, içinde yaşadığımız toplumsal ve ekonomik zorlukların kıskacında çift olma durumunun bir tür kurtuluş ve sığınak olarak görüldüğü kanısında. Kadın erkek ilişkisi üzerine birçok kitaba imza atan Fransız psikiyatr Robert Neuburger ise seçildiğini, beğenildiğini bilmenin güven verici olduğuna inanıyor. Peki ama çift olmak mükemmel bir şey mi? İlişkilerin yürümesi için fedakarlık etmenin, çaba harcamanın önemi büyük. Gerçekten de özen gösterilmeyen, sadece duygulara bırakılıp, onların eskimişliğinde yitip giden ilişkiler, biraz özen, titizlik ve dikkatle yıllara meydan okuyabilir. Genellikle ilişki terapistlerinin ortak tezleri; aşkın ilişkileri tek başına ayakta tutamayacağı oluyor. İlişkileri yolunda gitmeyen ve "Biz her şeyin üstesinden geliriz çünkü birbirimizi seviyoruz" diyen çiftlere, "Aşk hiçbir şeyi çözümlemez; aksine problem doğurur," diyorlar. Gerçekten de ilişkiler kıskançlıkların, aşırı sahiplenmenin, alışkanlıkların, iletişim problemlerinin, yanlış anlamaların, cinsel sorunların kıskacında zarar görüyor, yıpranıyor ve tükenmeye yüz tutuyor. Aşkla, kadın-erkek ilişkileriyle ilgili yanlış bilinenleri ve önyargıları masaya yatırırken uzman psikolog ve ilişki terapistlerinin de görüş ve desteklerini almayı ihmal etmedik.

Başarılı Bir İlişki İçin Çok Sevmek Yeterli
İlişkiye başlarken heyecan içinde mantığımızı yitiririz. Aşkın her türlü problemi çözebilecek güçte olduğunu düşünür, sevmenin anlamı üzerine çok da fazla kafa yormayız. Gerçekten de bir ilişkinin ayakta kalabilmesi için sadece sevginin yeterli olduğunu düşünmek, gerçek sorunları görmezden gelmek hiç akıllıca değil. Duygular, uzun vadede su yüzüne çıkan anlaşmazlıkları çözmekte yetersiz kalabilirler. Kendi haline bırakılmış, ortak projeler, fikirler ve sevinçlerle beslenmeyen bir ilişkinin ölmeye mahkum olduğunu söyleyebiliriz. Sevginin sadece körü körüne bir aşk mı yoksa aynı zamanda paylaşım, güven, proje, diyalog, heyecan ve cinselliğin de yaşandığı bir duygu alışverişi mi olduğu tartışılmalı. İlişki terapisti Patrick Estrade, çift olmanın sürekli değişen, devinim geçiren ve yenilenen bir ilişki biçimi olduğunu savunurken, salt sevginin bir ilişkiyi hayatta tutamayacağını dile getiriyor. İki insanın, farklı beklentilerle ortak paydada buluşabilmesi için sevgi şart. Ayrıca ortak düşüncelerin çatısı altında da ilişki evrim geçirir ve engelleri aşar.

Mükemmel Erkeği Buldum
Bu cümle aşkta cicim aylarını yaşayan, tutkunun doruklarında gezinen, her şeyi tozpembe gören ve aslında beraber olduğu kişiye değil de, kendi kafasında yarattığı mükemmel erkek imgesine aşık olan kadınlara özgüdür. Zamanla sular durulur, fırtına sona erer ve gerçekler ortaya çıkar. Yakışıklı, genç, "daha önce hiç böylesi görülmemiş" mükemmel erkek yerini, sıradan, defoları olan ve her zaman rastlanılacak türden bir erkeğe bırakır. Ünlü yazar İnci Aral bu geçiş sürecini şöyle anlatıyor Anlar, İzler, Tutkular adlı deneme kitabında: "Aşkın gözleri kör değilse de bozuktur. İyi görmez. Bir süre sonra gözlerimiz düzelir, varsaydığımız, kendimiz için yeniden yarattığımız insanı gerçekte olduğu gibi görmeye başlarız. O zaman onun hiç de yücelttiğimiz kadar yüce, varsaydığımız kadar kusursuz ve dayanılmaz olmadığını fark ederiz."
Aşk tükenip de yaşanan ilk şok atlatıldığında, kişinin iki seçeneği vardır. Ya idealindeki hayale ihanet etmeyecek ve sevgilisinden ayrılacak ya da karşı karşıya olduğu gerçeklerle yaşamayı deneyecek. İkinci şıkta iki kişinin de karşılıklı fedakarlık yapması, birbirini farklılıkları ve defolarıyla kabul etmesi gerekir. İşte bu aşamada karşınızdaki kişiyi değiştirmeyi asla denemeden ortak noktaları ve farklılıkları bir tartıya koymak, paylaşılan değerlerin, arzuların, projelerin, hayat görüşünün ne kadar benzeşip benzeşmediği üzerinde düşünmek ilişkinin gelecekteki rotasını çizecektir.

Sevgilim Beni Asla Dinlemiyor
Çiftlerin ilişkilerinde en çok şikayetçi oldukları konulardan biri de partnerlerinin kendilerini dinlememesi ya da yanlış anlaması. Bu durum aslında ilişkinin cicim aylarında pek fazla birbirini tanımayan, birbirinin hatalarını göremeyen çiftlerin ayakları yere basmaya başladığında yaşadıkları iletişim bozukluklarından kaynaklanıyor. İlk adımı sürekli karşı taraftan bekleyen, açıkça konuşmaktan kaçınan, yanlış anlamalar ya da suskunluklarla aralarındaki iletişimi daha da zorlaştıran çiftlerin ilişkilerini sürdürebilmeleri çok zordur. Patrick Estrade, "Sevgilim beni asla dinlemiyor" söyleminin genellikle kadınlara özgü olduğunu ve kalıplaşmış bir önyargı olarak bilinçaltına yerleştiğini dile getiriyor. Bunu da şöyle açıklıyor: "Kadın kendini güvende hissetmek ister. Erkekse cesaretlendirilmeyi arzular. Dolayısıyla erkeğin, kadını kendini güvende hissettirecek, kollandığını gösterecek kelimeler kullanması çok önemli. Aynı şekilde kadının da erkeğiyle iletişim kurarken, ona destek veren, onu cesaretlendiren sözler kullanması çiftlerin birbirlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olacaktır."