Bu İlişki Gerçek mi? 1 pix trans - Bu İlişki Gerçek mi? 1 pix trans - Bu İlişki Gerçek mi?
Eda Başar 1 pix trans - Bu İlişki Gerçek mi? 1 pix trans - Bu İlişki Gerçek mi? Sevgilinizin arkadaşlarını, ailesini tanımıyorsunuz, el ele sokakta yürümüyorsunuz ama berabersiniz. Peki, bu nasıl bir ilişki? Acaba, ilişki kodları mı değişti? Siz, onu sevgiliniz sanırken, aslında erkeğinizin çok eşli hayatının sadece küçük bir parçası mısınız? İşte bu tehlikeli erkek tipini, yol yakınken tanımanın kolay yolları.

Modern, şehirli, eli yüzü düzgün, kadınlardan biraz talep gören erkekler dünyasında uzun süredir moda olan kavramlardan biri "sevgili olmayan erkek". Dünyadaki erkeklerin sayısı gün geçtikçe azalıyormuş diye herkes kendini bulunmaz hint kumaşı sanıyor! Biz kadınları ciğer peşindeki kediler gibi birbirimize mi düşürmek istiyorsunuz yoksa? Yemezler beyler!
Peki, bu erkek tipi sevgili olmuyor da evinin bir köşesinde kukumav kuşu gibi oturuyor mu? Asla, aksine gününü gün ediyor. Birkaç kadınla birden gezip tozuyor. Bunların, sevişecek kadar yakınlaşmaya cüret edeni de var. Hatta daha ileri gidip, sık sık sevişerek, Sex and the City dizisinden devşirme bir kavram olan "yatak arkadaşı" ile sevgili arası bir formül tutturan sinsi modelleri de mevcut. Kadın, "Beraber miyiz?" diye sorarsa "Siz de sevişince hemen yüzük istiyorsunuz" diyen daha özgür-ödlek-ukala versiyonları da var. Ya da kadının yoğun aşkının farkında olup, bundan cinsel, duygusal ve maddi anlamda faydalanan, kan emici ve çok daha tehlikeli türleri de vahşi şehir ormanında gözlemlenebiliyor.
Ancak burada sözünü ettiğimiz, bağlanma korkusu değil, karıştırmayın. Sevgililik müessesesinin gereklerini bir noktaya kadar yerine getiriyor, bir çeşit bağlılık yaşıyor ve yaşatıyor ama resmi olarak "sevgili" değilsiniz. Ne yanar ne döner, ne ileri ne geri, çelişik, karmaşık ve kişiliksiz bir durum. Bu, resmi durumunuzu, aranızda uzun uzun konuşmalar geçmese de kısa sürede anlamanızı ve kabul etmenizi de sağlıyor, böylece, açık açık konuşma özürlü nazik erkeğimiz baş ağrılarından ya da vicdan azaplarından da kurtuluyor.
Uzun bir süre, karşılıklı olarak birbirinizi test ettiğinizi, "ilişki olsa nasıl olurdu"nun küçük bir demosunu yaşadığınızı sanabilirsiniz. Bir çeşit emin olma temrini yani. Evlilikten önce nişanlılığı biliyoruz da, ilişki öncesi bu ön ilişki halini anlamak, buna adapte olmak kolay değil. Eh, siz de hoşlanıyorsanız adamdan, "Dur bakalım, değişir, netleşir " diyerek zaman geçiyor... Erkek; alan memnun satan memnun sanırken, birden diğer kadınlar öğreniliyor. Sonra kopsun kıyamet, konuşulsun dursun, "Ben neydim pekiler" gelsin, "O kim pekiler" gitsin. "Biz ne yaşadık?" gibi yanıtı saatler süren profesyonel lig sorusu da cabası. İki tarafın da zamanına, nefesine yazık... Meğer, ilişki öncesi bir emin olma testi değilmiş bu, beraber geçen tüm o hoş zamanlara rağmen sizinle sadece takılıyormuş. Nasıl anlamamışsınız?
Ancak önemli bir parantez açalım: Eğer siz de ilişkinizi böyle yaşamak istiyorsanız süper bir formül bu, tadından yenmez. İlişkinin tüm gıcık bağımlılıklarından kurtarır, özgür kılar, istediğiniz zaman gidebilirsiniz, başkasından etkilenebilirisiniz, hesap vermezsiniz. Sevdiğiniz bir restoranda yiyip içip sonra da kolunu sallayarak çıkıp gitmek gibi... Ancak eğer siz adama abayı yaktıysanız, hissettiklerinizin bir sahiplenme duygusundan öte, yalnız kalma korkusundan öte, gerçek bir duygu-sevgi-aşk, her neyse, önemli, hatta çok önemli olduğundan eminseniz ve ondan başkasıyla olamıyorsanız, onunla gerçekten beraber olmak istiyorsanız, kendinizi çıkmaz sokaklarla dolu ateş çemberine atmayın. Samimi olun ve aynı şekilde samimiyet bekleyin.

İşin Başında Anlayın
Peki acaba siz sevgili olduğunuzu sanırken, iki sevgilinin yaptığı pek çok paylaşımı gerçekleştirirken bu erkekler size "sevgilim" demiyorlarsa ya da demeyeceklerse bunu işin başında nasıl anlarsınız? İşte bu tip erkekleri yolun başında tanıyıp, hayatınıza sokmamanın yöntemleri:

"Elini Tutmam Abi"
Elini verirse kolunu kaptırır, kolunu verirse, aman diyeyim tüm vücudu gider, hele bir de beynini ve kalbini kaptırırsa, geçmiş olsun. Karşıdan karşıya geçerken elinizi, bir çeşit refleksle, kazara tutuverirse, "Kız yapışır şimdi her yürüyüşte, artık o el orada tutkal olur, bu iş uzar" diye korkar. "El içeride büyür, büyür, sıcaktan pişer, kokular salar, nasır tutar, kesip atmak, ayırmak için ameliyat gerekir sonra ya da psikolog, neme lazım! Hem, elini tutarsam ya biri görürse, bütün şanslarım, bütün diğer kadın ihtimallerim, gençliğim, hayatım heba olur, başım bağlanır" diye düşünür. Şimdi pratikte bir idman yapalım: Kafede otururken, gizli bir hamlede bulunun, güzel bir gün geçirdiniz ya da size hoş bir iltifatta bulundu. Elinizi, masanın altından giysinizin içinde taşıdığınız gizli bir silah gibi çıkartın, bir hamlede elini vurun ve bırakmayın. Siz elini tutmaya devam ederken, bir süre sonra yüzünde, hayalet görmüş ama korkmamanız için bunu size çaktırmaması gerekiyormuş gibi bir ifade belirirse, elinizde bir el değil de ölü bir kuş tuttuğunuzu hissederseniz, en geç bir aya kadar o adamı, ortak arkadaşlarınızı, onunla ilgili her şeyi terk edin. Sizin ilişkiden korkmaya hakkınız yoksa, onun da yok. İstiyorsa gelsin, istemiyorsa güle güle. Size başka erkek mi yok?

"Ailem Yok"
Aile ile tanıştırılma ilişkinin çok önemli bir safhasıdır. İlk gün gerçekleşmeyeceği bilinir. Sadece ilişki oturduktan, emin olunduktan sonra bu büyük buluşmanın yapılacağı çok nettir. O tanıştırma, tanıştırılma gününden sonra ilişkide yeni bir perde açılır. Bu perdede, çatışma olabileceği gibi, yakınlaşma ve güven de görülebilir. Ve bizim kurnaz erkeğimiz bunun son derece farkındadır. Bunun kısa sürede gerçekleştirilmeyeceğinden, bu yüzden yemeğe gitme, sinemaya gitme gibi normal taleplerin ardından istenmeyeceğinden emindir. Bu nedenle içi rahattır. "Ailenle tanıştırsana" cümlesini kuracak kadar tehditkar ve özgüveni yüksek kadınlarla da karşılaşmamıştır belki. İlişkiniz aylardır sürüyor ama içiniz huzursuzsa durup bir düşünün. Hep kaçan, hatta kovalamanızı bile beklemeyecek kadar hızla kaçan, sonra hızla, kendi istediği zaman çok yakınınıza gelen, sizi avucunun içine almış, numaracı bir erkek mi acaba bu?
Evet, sinsi biriyle karşı karşıyasınız, öyleyse siz de minik bir sinsilik yapabilirsiniz. Kendi anne ya da babanızla bir tanışma karşılaşması organize edin. Sanki, tesadüfi olarak gerçekleşmiş gibi. Sözünü ettiğimiz, özel olarak gün kararlaştırmanız ve onun ikna olarak tanışmaya gelmesi değil. Sizi evden almaya gelmişken karşılaşsınlar, erkek arkadaşınız olarak tanıştırın. Ya da annenizle alışverişteyken onunla buluşun. Yine "İşte bahsettiğim kişi anneciğim" deyin. Bu karşılaşma ya da tanışmadan sonra telefon trafiğiniz azalıyorsa, kafası karışmış bir damat adayı, yeni bebeği doğmuş amatör bir baba suratı takınarak ortadan yok oluyorsa, ya ilişkiniz ilişki değil, ya da ilişkiniz bildiğimiz ve klasik anlamda bir ilişki ama aile safhasına gelmek için henüz hazır değil. Bunu anlamak da size kalmış. İkisi arasında dağlar kadar fark var aslında.
Ailenizi alet etmek istemiyorsanız, onun ailesi ile ilgili sorular sorarak, evlenmek isteyen ve kaleyi içeriden fethetme arzusu duyan kadın yaftası yapıştırılması riskini göze alarak, onlarla tanışmak istediğinizi belirtin. Sizin amacınız yüzük takmak değil ki; önce, samimi bir ilişkiye başlamak. Son derece saçma yanıtlar alırsanız ve "Ailem yok" "Ben çok küçükken onlar, anlatamayacağım..." "Annem çok zor bir kadındır, sevmezsin onları..." gibi komik yalanlar duyarsanız, kadın tavlama ve bunu devam ettirme konusunda profesyonel biriyle karşı karşıyasınız demektir, size kolay gelsin.