Yatak: İlişkinin Kronometresi 1 pix trans - Yatak: İlişkinin Kronometresi 1 pix trans - Yatak: İlişkinin Kronometresi
Selin Miloşyan 1 pix trans - Yatak: İlişkinin Kronometresi 1 pix trans - Yatak: İlişkinin Kronometresi Uykuya daldığımız anda hareketsizleştiğini düşündüğümüz vücudumuz aslında gece boyunca konuşmaya devam ediyor. Yatış pozisyonlarımız, partnerimizle uykuda kurduğumuz ilişki, ona dokunuşlarımız, aramızdaki mesafe ya da samimiyet, uyku alışkanlıklarımızdaki farklılıklar ilişkimizle ilgili önemli ipuçları veriyor.

Hayatımızın üçte birini geçirdiğimiz yatak, temelde uyuduğumuz ve seks yaptığımız yer olarak bilinse de özellikle kadın-erkek ilişkileri, üzüntüler, kıskançlıklar ve insana özgü daha bir sürü ruh haliyle ilgili ipuçları veriyor. Sleep Well, Sleep Deep (İyi Uyu, Derin Uyu) kitabının yazarı, uyku terapisti Alex Lukeman, özel bir alan olan yatak odasının kadın-erkek ilişkisinin dinamiklerini açığa çıkardığını vurguluyor: "Partnerinizle yatış pozisyonunuz, yatağa nasıl gittiğiniz ve nasıl uyandığınız, yatakta uyumak ve sevişmek dışında ne gibi aktivitelerde bulunduğunuz; ilişkinizin gidişatını, aranızdaki bağı ve ikinizin iç dünyasını yansıtıyor." Gördüğünüz gibi ilişki dinamiklerini anlamak için yatak odasındaki alışkanlıklara bütün olarak bakmamız gerekiyor. Örneğin eşlerden birinin televizyon seyretmek isterken diğerinin uyumayı tercih etmesi, birinin yatakta dizüstü bilgisayarında e-postalarını kontrol ederken diğerinin sohbet etmek istemesi ilişkilerde sorun yaratıyor ve huzurlu bir uykuya engel olabiliyor. Paris'teki Hotel-Dieu Uyku Merkezi'nin müdürü Doktor Damien Leger, özellikle son yıllarda zorlaşan hayat koşulları, stres, ekonomik problemler ve olumsuz çevre şartlarının uyku süresini kısalttığını ve bu durumun insanları yatakta uyumak dışında bambaşka aktivitelere ittiğini ileri sürüyor. İşte kadın ve erkeğin yatakla kurdukları ilişki, burada yaptıkları işler, yatağa geliş ve gidiş saatleri aralarındaki iletişimi de etkiliyor. Aslında yatakta uyumak ve sevişmek dışında farklı aktivitelerle uğraşmak hiç de yeni bir olgu değil. Etnolog ve yazar Pascal Dibie, tarihsel bir zaman diliminde dünyadaki değişik kültürlerin yatak alışkanlıklarını incelediği L'Ethnologie de La Chambre (Yatak Odasının Etnolojisi) adlı kitabında Romalılar'ın çok erken uyandıklarını ve "cubiculum" adını verdikleri yataklarında uzun süre çalıştıklarını anlatıyor.

YATAK PROBLEMLERİNİ NASIL ÇÖZMELİ?
Partnerinizle uykuya dalma süreniz farklılık gösteriyor ve uykuyla olan ilişkiniz zıt kutuplarda seyrediyorsa, aynı yatağı paylaşmak hiç de kolay olmayabilir.

Davranış Bilimleri Enstitüsü Yetişkin ve Aile Psikolojik Danışmanlık Merkezi psikologlarından Uzman Psikolog Eda Arduman, ABD'de yapılan bir araştırmanın, çiftlerin yüzde 12'sinin uyku sorunlarından dolayı ayrı yattıklarını gösterdiğini anlatıyor. İşte çiftlerin gece boyunca karşılaşabilecekleri sorunlar ve çözümleri...

* Partneriniz televizyon izlemek istiyor, sizse uyumak: Uzmanlar sadece bazı televizyonlarda mevcut olan saat kurma sisteminin kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Saat belli bir süre için kuruluyor, o süre dolunca da televizyon kendi kendine kapanıyor. Beauty Sleep (Güzel Uyku) kitabının yazarı ve uyku terapisti Michael Breus çoğu insanın bu süre zarfında uykuya yenik düştüğünü belirtiyor. Uzman Psikolog Eda Arduman, bazı insanların uykuya dalmadan önce televizyon seyretmelerini ya da kitap okumalarını "dikkatlerini kendilerinden uzaklaştırıp başka bir noktaya odaklanarak kendilerini teslimiyete hazırlamaları" olarak açıklıyor. Çözüm önerisiyse şöyle: "İki kişi birbirinin görüşünü paylaştıktan sonra uygulanabilir çözümler geliştirilebilir. Beraber çalıştığım çiftlerin kulaklık kullanmak, televizyonun sesini açmadan seyretmek ya da ayrı odalarda televizyon izlemek gibi çözümler bulduğuna tanık oldum."

* Kitap okumak istiyorsunuz, partneriniz ışıktan rahatsız oluyor: Uyumadan önce kitap okumanız partnerinizin uykuya dalmasını zorlaştırabilir. Michael Breus, kitap okumadan uyuyamayanlara düşük voltajlı ampul kullanmalarını öneriyor. Eda Arduman, ışığa duyarlılığın, kişiden kişiye değiştiğini ekledikten sonra lambanın yönünü ayarlayarak ya da minik okuma lambaları temin ederek bu problemin çözülebileceğine söylüyor. Bu arada partneriniz uyku maskeleriyle de ışıktan korunabilir ve rahatça uykuya dalabilir.

* Partneriniz sıcağı sevmiyor ama siz üşüyorsunuz: Breus, ideal vücut ısısının 18 ila 22 derece arasında değiştiğini hatırlatıyor. Eğer bu iki derece arasında her iki tarafa da uyan bir ısı yakalanamıyorsa, o zaman partnerinizin yakınına sadece soğuk hava veren bir alet yerleştirebilirsiniz.

* Horlaması sizi çok rahatsız ediyor: Öncelikle eğer partneriniz sürekli horluyorsa, o zaman bir doktora görünmesi şart. Uyku apnesi horlamaya sebep olabiliyor. Ayrıca burundaki nemi azaltarak soluk almayı kolaylaştıracak dekonjestanlarla da sorun giderilebilir. Bir de partnerinizin sırtını size dönüp uyuması horlamasını daha az duymanızı sağlayacaktır. Araya yastıktan bir duvar da örebilirsiniz. Bazen horlamayan eşin önceden uyuması da çözüm olabiliyor. Ağır yemek yemek ve içki de horlamayı tetikleyebilir. Ayrıca iyi bir yastık kullanmak çok önemli. Çok rahat ettiğiniz bir yastık satın alın ve eskimeden değiştirin. Kafa belli bir seviyedeyken hem rahatlık artabiliyor hem de horlama ihtimali azalabiliyor. Son olarak bazı uyku ürünleri ve yastıklar alerjiye neden olabiliyor ve alerjiler de horlamayı tetikleyebiliyor. Alerji yapmayan yastıkları ve yorganları tercih edebilirsiniz. Odadaki diğer alerji tetikleyicileri de tespit edin. Bazı çiçek türlerinin ve tüylü hayvanların da alerjen olabildiği de unutulmamalı."