Kimi kendine yakın bulduğu, kimi senaryosunu sevdiği, kimi oyuncularını beğendiği, kimi de esprilerine, görüntülerine bayıldığı için bir diziyi kendine yakın buluyor. Çok izlenen bir dizinin neden çok izlendiğini tek bir nedene bağlamak bu yüzden mümkün değil. O nedenle "Diziler neden çok izleniyor?" sorusunun yanıtı tek başına, "Seyirci kendini buluyor","Çok iyi çekiliyor" ya da "Ekonomik kriz var insanlar TV'de dizi seyretmekten başka ne yapsın" olamıyor. Bunların hepsi bir dizinin çok izlenmesinin nedenleri olarak karşımızda. Yalnızca diziden diziye bazı yanıtlar ağırlık kazanıyor. Dört büyük kanalda haftada yeni bölümleri yayınlanan yaklaşık 15 dizinin toplam izleyicisi 60 milyonu geçiyor. Buna yayınlanan tekrar bölümler de eklense dizilerin hayatımızdaki ağırlığı ortaya çıkıyor. Araştırmalar da gösteriyor ki dizilerin en büyük müşterisi kadınlar.

Hepimiz light erkeğiz!
Meğer Türk ailesinde uzaktan kumandanın erkeğin elinde olduğu da koca bir yalanmış. Bunu rakamlar söylüyor. Mesela 6 Şubat Çarşamba, prime time'da Zerda ve Ekmek Teknesi'nin tekrarını yayınlayan atv en çok izlenen kanaldı. Atv'nin tüm izleyicideki izlenme payı 29.5, AB grubundaki payı ise 34.8'di. Ancak sağolsun AGB yaş gruplarına göre de rakamları veriyor. İşte aynı gece 20 yaş üstü erkeklerde atv'nin oranı 26.1'ken, 20 yaş üstü kadınlarda bu oran 32.4 olarak gerçekleşti. Hani kumanda erkeklerin elindeydi? Madem kumanda erkeklerin elinde de kadınlar bu dizileri nasıl izliyor? Bu sorunun cevabı açık aslında: Galiba hepimiz light erkeğiz de ondan!!! 20 yaş üstü kadınlar kategorisinin, dizi gecelerinde (her gün dizi gecesi olduğu için bu nedenle her gece yani) 20 yaş üstü erkekler kategorisine her zaman üstünlük sağlaması bunu gösteriyor. Tabii adam kahveye gidip, "Dün akşam Zerda'yı izlediniz mi Şahin Ağa'yla Akgül şömine başında ne güzel de yatıyorlardı" diyemeyeceği için biz hala kumandanın erkekte olduğunu zannediyoruz. Kumandanın erkeğin elinde olduğu akşamlar bir tek maç geceleri! Zaten televizyon yöneticileri de bunu bildiğinden o gecelere dizi koymuyorlar.

Dizilerin altın dönemi
Peki bu durum daha ne kadar sürer? Televizyonlarda bazı yapımların dönemi olduğu ve modanın çok çabuk değiştiği bir gerçek. Eğlence programları, Çarkıfelek'le Turnike'yle birlikte yaşanan yarışma çılgınlığı, BBG fenomeni televizyonda hep altın dönemlerini yaşayıp sonra inişe geçtiler. Özellikle son iki yıldır da ekranda diziler altın dönemini yaşıyor. Dizi enflasyonunun böyle sürmeyeceği, bu işin de ateşinin düşeceği, Anadolu'nun her yerinin ilelebet dizi seti olarak kalmayacağı bir gerçek. Ancak bu altin dönemden yerli dizi sektörü rüştünü ispatlayarak, yüzünün akıyla çıktı. Onlar artık belli kalitenin altına düşemeyeceklerini çok iyi biliyorlar. Bu nedenle önümüzdeki dönemlerde de yerli diziler ekranda daha az sayıda ama kaliteli çizgisiyle varolmaya devam edecek. İyi seyirler efendim...

alıntıdır....