Güzel düşlerle kurulan evlilik yaşamının kişilik çatışmaları sonucu "cehenneme" dönüşebileceği bildiriliyor. Evlilikte "riskli kişilikler" bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, "evlenmeden önce partnerinizi iyi tanıyın" uyarısında bulunuyor.
Evlilikte bazı kişiliklerin sorunlara yol açabildiğine dikkat çeken uzmanlar, bu kişilik yapılarını ve özelliklerini şöyle sıralıyorlar:

Obesisifler: Duygusal ve kısıtlıdırlar, kendilerini iyi ifade edemezler. Aşırı titiz olmalarınla beraber herşeyin programlı olmasını isterler. Çok dakiktirler ve herkesin dakik, planlı ve düzenli olmasını isterler. Eşinin beş dakika dahi geç kalması büyük sorunlara yol açabilir.

Pasif agresifler: Bunlar genelde herşeye "evet" diyen ama "evet" dediklerini yapmayan bir yapıya sahiptirler. Sevmedikleri, istemedikleri şeye dahi "hayır" diyemezler. Karşısındakini düş kırıklığına uğratıp kızdırırlar.

Sınır kişilikler: Bunlar duygusal anlamda çok dalgalıdırlar. Günü günlerine uymaz. Duygusal olarak daha çok çatışmanın içine çekilip karşısındakini daha çok çatışmaya itiyorlar. Bu insanlarla evlilik çok zordur. Sürekli terkedilme korkusu yaşarlar ve bu korku onları gereksiz kıskançlıklara sürükler. Sürekli bir boşluk ve sıkıntı hissi yaşarlar ve kolay kolay mutlu olmazlar. Kendilerine ve başkalarına zarar verme duyguları ön plandadır. Duygusal olarak saldırgandırlar. Bağırıp çağırıp, arada bir tabak gibi eşyaları fırlatabilirler. Kızgınlıklarını kontrolde çok güçlük çekerler. Cinsel kimlik karmaşası yaşarlar.

Kaçıngan kişilik: Sessiz ve çok pasiftirler. Gerektiği zaman olması gereken tartışmadan dahi kaçınırlar. Öyle olunca ilişkiyi çok sağlıklı bir şekilde sürdüremezler.

Bağımlı kişilik: Bu kişilik yapısında olanların bireysellikleri yoktur. Bütün kararları karşısındakinin almasını beklerler. Bireyselliklerini ortaya koyamadıkları için kişiliksizmiş gibi duygu verirler ve karşısındakini sinirlendirebilirler.

Narsistler: Kendini beğenen ve isterik kişilik yapısına sahiptirler. Sürekli olarak dikkatin ve beğeninin kendinde olmasını isterler. Bu kişiler kendilerini herşeyden çok severler, sevilmeyi çok severler ve sevilme ihtiyaçları çok zor doyurulur. Bu nedenle de ilişkilerde hep sorun yaşarlar.

Karşısındaki ne kadar çabalarsa çabalasın sevilme isteğini doyuramazlar. Bu nedenle sık sık ilişki değişireterek ilk anı yakalamak isterler