* Kadınların regl dönemdeki ağrı; hormonlar, beyin kimyası ve psikolojik durumun ortak sonucudur. Ağrıya depresyon eşlik ediyorsa; psikolojik süreç önceliklidir.
* Adet kanamasından bir hafta önce başlayan ve kanamanın başlamasıyla kaybolan, döngüsel ve çoğu adet görmede tekrarlayan duruma; PMS (Premestrual Sendrom-Adet Öncesi Gerginlik Sendromu) denir.

AĞLAMA KRİZLERİ OLUR
* Göğüste şişlik ve ağrı, sıvı birikimi, karın şişliği ve ağrı, baş ağrısı, kilo artımı, baş dönmesi, sersemlik hissi, karbonhidrat açlığı, iştah değişikliği, bulantı, kabızlık ve akne sorunları; regl öncesi belirtileridir.
* Önceden mevcut olan depresif durum PMS döneminde şiddetlenir. Psikolojik belirtiler; sıkıntı, huzursuzluk, gerginlik, bitkinlik, üzüntü, intihar düşünceleri, öfke, dikkat azalması, uyku bozukluğu, cinsel arzuda değişikliklerdir. Davranışsal belirtiler ise; tepkileri denetleme güçlüğü, sosyal geri çekilme, ilgi azlığı ve ağlama krizleridir.
* 'Adet Öncesi Gerginlik Sendromu'ndaki belirtiler, kadının ruh sağlığını ve sosyal ilişkilerini bozar. İşteki verimliliğini aksatır, rollerini yerine getirmesini güçleştirir.

ERKEKLERİN 'AĞRI EŞİĞİ' DAHA DÜŞÜK
* Erkekler, ağrıyı kadınlara göre daha mı az önemser?
Erkekler, kadınlara görebedene değil, daha çok dış dünyaya odaklanır ve beden dilini daha az kullanırlar. Onun yerine öfkeyi daha fazla ifade edip, dürtülerini daha az denetlerler. Bunda testosteron kadar, toplumun baskısı da rol oynar. Erkekler, kavga etme konusunda ve öfke patlamalarında da kendilerini daha özgün algılarlar. Yetiştirilmeleri öyledir... Dolayısıyla ağrıdan yakınmak yerine, kavgayı tercih ederler. Öfkelerini daha az kontrol ederler.

KALPLERİ AĞRIMAZ!
* Erkeklerde en sık görülen ağrı tipi hangisidir?
Baş ve eklem ağrılarıdır...

* Öfkelenen bir erkek mi yoksa stresli bir erkek mi daha fazla ağrı hisseder?
Stresli erkek...

* Erkeklerin yaşadığı ağrının psikolojik olduğu ne zaman anlaşılır?
Yatakta ve hayatta başarısız olduklarını düşünürlerse! Viagra alınca ağrıları azalıyorsa, ekonomik krizi fırsata çevirince ağrıları geçiyorsa, çapkınlık suçluluğu çekiyorlar ve eşlerinin dırdırından bıkmışlarsa...

* Erkekler kadınlar gibi kalp ağrısı çeker mi?
Pek sanmıyorum. Sadece çektiklerini söylerler...

* Kendilerini hep güçlü olmak zorunda hisseden erkekler, hangi ağrı karşısında yenik düşer?
Aslında, kadınlara hele doğuran kadınlara göre erkeklerin ağrı eşiği daha düşüktür. Cinselliklerini ve çalışabilirliklerini etkileyeceğini düşündükleri ağrı karşısında, hemen panik olurlar..

ÇOK KONUŞANLAR DAHA DAYANIKLI!
* Çok konuşan mı, yoksa içine atan kadın mı daha az ağrı hisseder?
Çok konuşan elbette... Bazı yazarlar, kronik ağrının hastanın yoğun öfke duygularını bastırmak istemesinden kaynaklandığı düşüncesindedirler. Ve bu görüşe göre, içe dönük öfke, kronik ağrı hastalarında sağlıklı kontrollere göre daha yaygındır. Bir çalışmada, ağrı şiddetini belirleyen en önemli etkenin; öfke gibi olumsuz duyguları açıklama konusunda kişinin yaşadığı ketlenme olduğunu gösterilmiştir. Ülkemizde yapılan bir çalışmadaki bulgular da; kronik ağrı hastalarının bir kişilik özelliği olarak daha fazla öfke taşıdıklarını göstermektedir