Sizin için tatil sadece deniz, güneş ve kum klişesinden ibaret değilse, hobilerinizi doyumsuzca yaşayabileceğiniz unutulmaz bir balayı planlamaya ne dersiniz? İşte eşinizle bir ömür paylaşabileceğiniz zevkleriniz için yeryüzü cennetleri…

Etrafınızdaki evli çiftlere şöyle bir bakın… Uzun yıllar boyunca mutluluğunu koruyanların en önemli sırlarının özel zevklerini, yaşam tutkularını ve hobilerini paylaşabilmek olduğunu ya da en azından bu konuda birbirlerine saygı duyduklarını göreceksiniz. Eşinizle bambaşka dünyalardan geliyor olabilir, çok farklı mesleklere sahip olabilirsiniz. Evlilik arefesinde olduğunuza göre onun özel zevklerini yakından tanıyor, hatta birçoğunu paylaşıyor olmalısınız. Peki, balayı tatilinizi hobilerinize uygun bir biçimde planlamaya ne dersiniz? Müstakbel eşiniz için yapacağınız bu özel organizasyon hem onun için çok anlamlı bir düğün hediyesi olacak, hem de evliliğe atacağınız bu ilk adımda balayı tatilinizi unutulmaz kılacaktır.

Entelektüel balayı FLORANSA

Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, balayında hem romantizmden hem de kültür ve sanat aktivitelerinden vazgeçmeyenler için ideal bir şehir. Toskana’nın yuvarlak tepelerinin ortasında yer alan ve Arno Irmağı tarafından ikiye bölünen Floransa, coğrafi bakımdan İtalya’nın hemen hemen tam merkezinde bulunuyor. Mimarisi, müze ve sanat galerileriyle İtalya ve Avrupa’nın en önemli kültür ve sanat kentlerinden biri olan Floransa İtalyan Rönesansı’nın da doğum yeri. Leonardo da Vinci, Michelangelo ve Dante gibi tarihe geçmiş sanatçıların ilham kaynağı…

Ne zaman gitmeli: Floransa her mevsim başka güzeldir. İlkbahar ve sonbahar biraz yağmurlu geçmekle birlikte yaz aylarında da Floransa’nın tadına doyum olmaz.

Nasıl gitmeli: Yerel havaalanı Americo Vespucci, kentin kuzeybatısında ve merkeze 5 km. uzaklıkta. İstanbul’dan yapılacak uçuşlarda Milano veya Roma aktarmalı olarak bu alana inilebilir. Floransa yakınlarındaki Piza havaalanına da uluslararası uçaklar iniyor. Oradan Floransa’ya gelmek trenle bir saat sürüyor.

Görmeden gelmemeli: Dünyanın en önemli sanat müzelerinden birisi olan Ufizzi Müzesi’ni, hele ki en önemli eserleri Boticelli’nin Venüs’ün Doğuşu ve İlkbahar Freskleri ile Leonardo’nun Müjde eserini görmeden gelmeyin.

Ne yemeli: Toskana bölgesi İtalya’nın diğer taraflarından çok farklı bir mutfağa sahip. Kızarmış ekmeklerin üzerine domates, sarımsak ve zeytinyağı sürülerek yapılan Crostini’yi, Ribollita adı verilen sebzeli, kızarmış ekmekli yoğun kıvamdaki çorbaları, o çok ünlü İtalyan hamur işlerini ve bölge üzümlerinden yapılan Chianti şarabını denemeden gelmeyin.

Golf sahasında balayı ACAPULCO

Amerika’nın güney komşusu Meksika, 6 bin mil uzunluğundaki muhteşem sahilleri, tarihi, kültürü ve zengin mutfağının yanı sıra dünya çapındaki golf sahaları ile de ünlü. Özellikle ülkenin güneybatı sahilindeki Acapulco, Julio Iglesias ve Elizabeth Taylor gibi ünlülerin yazlık evlerinin de bulunduğu enfes kumsalları kadar hareketli gece hayatı, yöresel dükkanları ve salaş restoranlarıyla da ilgi topluyor.

Nasıl gitmeli: Türkiye’den KLM Havayolları ile Meksika’ya gidip, iç hat seferleriyle Acapulco’ya ulaşın.

Ne yemeli: Fasulye, prinç, balkabağı, biber, kış armudu ve domates Meksika mutfağının en karakteristik ürünlerinden bazıları. Türk gözlemesine benzeyen quesadilla ve çiğ börek benzeri empanadas/enchiladas size hiç yabancı gelmeyecek. Ağzı tuzlanmış bardakta limon suyu eklenmiş bira Chelada’yı ve tekilanın binbir çeşidini deneyin.

Görmeden gelmemeli: Acapulco’nun en ünlü adalarından biri olan Roqueta’ya gidip suyun altını gösteren teknelerle gezinti yapmadan gelmeyin.

Ne zaman gitmeli: Acapulco’daki tropik iklim sayesinde neredeyse bütün yıl boyunca hava mükemmel denebilir. En ideal ay ise aralık.

Egzotik balayı BALİ

Bali’nin doğal güzellikleri, kilometrelerce uzanan kumlu sahilleri, resim gibi prinç terasları, 3 bin metre yükseklikteki aktif yanardağı, krater gölleri ve egzotik yaban hayatı ile tropikal ormanlarıdır. Adanın zengin kültürel mirası her yerde (20 binin üstünde tapınak ve saray, festivaller, seremoniler, danslar) görülebilmektedir.

Nasıl gitmeli: İstanbul’dan Singapur aktarmalı Bali uçuşları bulunuyor.

Ne yemeli: Prinçten birçok değişik yemek yapılan Bali Adaları’ndan kızarmış prinç anlamına gelen nasi goreng’i ve Bali mutfağında çok önemli bir yeri olan egzotik meyveleri denemeden dönmeyin.

Görmeden gelmemeli: Bali Adası’nın sanat merkezi ise Ubud Bölgesi’nde bulunuyor. Birçok tapınağın, gezilecek yerlerin toplandığı bölge olan Ubud’da Maymunlar Ormanı’nı mutlaka görmelisiniz!

Ne zaman gitmeli: Aralık-martaylarında yağmur görülmekle birlikte, senenin kalan zamanında kuru bir iklim hakim. Hava sıcaklıkları genel olarak 20-33 derece arasında. Ubud bölgesinde yağmurlar daha ağırlıklı olmakla birlikte Jimbaran ve Nusa Dua bölgesinde daha az yağışgörülüyor.

Safaride balayı KENYA

Eğer doğal hayata karşı dizginleyemediğiniz bir merakınız varsa, sürekli olarak vahşi doğa belgesellerini izliyorsanız, balayında biraz macera yaşamak, Afrika’nın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Kenya’da bir safari turu yapmak size çok da çılgınca gelmeyecektir. Üstelik bu turu balayınıza özel olarak hayal edebileceğinizden çok daha konforlu ve güvenli bir biçimde yapabilmeniz mümkün. Seyahat acentelerinin özel turlarından yararlanarak katılacağınız safari turu, Afrika kıtasının sönmüş Klimanjaro Yanardağı eteklerinde, geniş savan ve nehirler arasında vahşi hayvanlar için mükemmel bir ekosistem oluşturan Maasai Mara ulusal parkında geçebilir. Out of Africa filmine ev sahipliği yapmış muhteşem manzaralar arasında, kabile yerlileri, aslanlar, fil ve zürafalar arasında aracınızla gezinip modern dünyanın uzağında beş yıldızlı otellerde ya da hemen hemen aynı konforu sunan özel çadırlarda konaklayabilirsiniz.

Nasıl gitmeli: KLM Havayolları’nın Amsterdam aktarmalı ya da Emirates Havayolları’nın Dubai aktarmalı Nairobi uçuşlarını kullanabilirsiniz. Kenya, Türk vatandaşlarına vize işlemi uygulamıyor.

Ne yemeli: Kenyalıların Pilau dedikleri patatesli ve etli pilavlarını mutlaka deneyin.

Görmeden gelmemeli: Doğu Afrika’nın büyük başkenti Nairobi’de pazaryerinde dolaşıp alışveriş yapmadan ve Maasai Mara’yı yukarıdan balonla gezmeden dönmeyin.

Ne zaman gitmeli: Yağışların henüz başlamadığı ocak ayı Kenya’ya gitmek için en ideal zaman