Evlilik; çoğu zaman sevdiğin insandan daha çok* sevdiğin insanın yakınlarıyla birlikte olmaktır. Bu yüzden de evli çiftlerden mutlaka biri pek tanımadığı kimseleri karşısında görünce* sudan çıkmış balığa döner. Ondan sonra da flört dönemindeki aşk macerasını bir kenara bırakıp* evlilik macerasının peşine düşer. Ama bu durum çoğu zaman insanı yorar. O zaman geriye yapmanız gereken tek bir şey kalıyor. Bilinçli evliliğin on altın kuralını bilip* o kuralları bir bir hayata geçirmek.

Bir: Aşık olmak aptal işi olsa da* evlilik mantıklı insanların işidir. Bu yüzden de evlendiğiniz için asla pişmanlık duymayın. Bekarlık günlerinize değil* gelecek günlerinize özlem duyun.


İki:
Yeni hayatınızda farkındalık yaratın. Hayatınıza giren insan kalabalığının farkına varın. Onları artık görmezden gelemezsiniz.

Üç: Evlilik alttan alma sanatıdır. Bu yüzden eski beyninizin ilkel tepkilerinden sıyrılın. Kayınvalidenin her sözüne sinirlenmeyin.

Dört: Unutmayın ki evlilik uzun yol kervanı gibidir. Zaman içinde birtakım soygunlara maruz kalsanız da* bu evlilik kervanı öyle ya da böyle yoluna devam eder.

Beş: Beyninizin bir köşesinde dilek ve şikayet kutusu oluşturun. Dileklerinizi eşinizle paylaştığınız gibi* şikayetlerinizi de eşinize yansıtın. İçinize atmayın.

Altı: Mutlaka çocuk yapın. Çünkü çocuk size kayınvalidenizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Yedi: Eşinizle güç savaşına girmeyin. Çünkü güç demek evliliğin sorumluluğunu tek başınıza almanız demektir.


Sekiz:
Seks düşkünü olun. Yatak numaralarını öğrenin. Eşiniz size şapka çıkartsın.

Dokuz: Hayatınızı sadece eşinizin üzerine kurmayın. Ne onu sıkın* ne de kendiniz ondan sıkılın.

On:
Aslında evlilik problemsiz bir kurumdur. Problem evlilikte değil beklentilerinizdedir. Beklentileriniz her zaman anlaşılır olsun.