Kır düğünü yapmasanız bile doğayla içiçe, çiçeklerin açtığı, kelebeklerin uçuştuğu görkemli bir düğün organize edebilirsiniz. İşte size doğayla kombinleyebileceğiniz pratik ve orijinal 25 tavsiye.
Düğün mekanınızın, doğanın tüm güzellikleriyle kesiştiği bir yerde olması iyi bir şans. Fakat çiçekler hatta mücevherler kullanarak doğanın tüm görkemini daha da ön plana çıkartabilirsiniz.

Havalar soğuk ve yağmurlar yağıyorken, kapalı mekanlar tek seçimimiz. Bu yüzden, misafirlerinize doğanın tüm ihtişamını yaşatmak istiyorsanız, onlara çiçekler sunabilirsiniz.
Çiçek korseli gelinlikler giyinmekten, saçlarınızı çiçeklerle süslemekten ya da pastanızın üstünden çiçekler sarkmasından çekinmeyin. Çiçekler, büyük güne ayrı bir zerafet ve ferahlık verecektir. Üstelik çok büyük bir bütçe ayırmanıza da gerek yok. Saten ya da ipek, yapay çiçekler gerçek gibi duracak, hem de hiç solmayacakları için misafirlerinize çok güzel bir anı olarak kalacaklar.

Bunun yanı sıra yapay çiçeklerinizi yusufçuk çiçeği ile süsleyerek, masalarınızda daha şık bir atmosfer elde edebilirsiniz. Çiçek temasını uygulamak için limitlerle sınırlı değilsiniz: Klasik, modern ve geleneksel bir gelin olabilirsiniz... Davetiyelerden düğün mekanına kadar çiçeklerin ferahlığını ve zarafetini ödünç alın.

Hem düğün gününüzde çiçekler arasında "evet" derseniz, eşinizle bütün hayatınız "çiçek" gibi geçecektir.

1- Düğün töreninizi açık havada yapmayı düşünebilirsiniz. Tabii ki, hava çok önemli ama yağmurda yağsa hemen bir tente açılabilir ve onun altında töreninize devam edebilirsiniz. Önemli olan bunun için öncesinden hazırlıklı olmak.

2- Misafirleriniz karton ve yağlı kağıttan yapılan yapay çiçeklere bayılacaklar. Hem çok eğlenceli hem de farklı.

3- Masa dekoru olarak gümüş kelebekler kullanabilirsiniz. Bu kelebekler her tarafta uçuşuyormuş gibi görünecek. Bu kelebekleri ince ve gümüş tellede elde edebilir ya da çiçekçinize yaptırabilirsiniz. Masanın ortasına tek ya da çoklu bir şekilde konumlandırarak kelebek etkisi yaratabilirsiniz.

4- Çiçeklerle süslenmiş bir kamelya muhteşem görünebilir. Üstelik fotoğraf çekilirken arka plan olarak da kullanabilir; yemek aşamasında ise sizin ve damadın arkasına getirilebilir. Gerçek romantizm için kalp şekillileri tercih edin.

5- Kuru güller ve yaprakları kullanarak kalp şeklindeki ile bir çelengi düğününüzün yapılacağı salon kapısına asarak misafirlerinizi yönlendirebilirsiniz. Üstelik sizin yapacak olmanız da olaya ekonomik bir boyut ve eğlence katacak.

6- Gül goncalarıyla büyük harflerle yazılmış "EVLENDİK" yazısını pencerenizden asarak komşularınızla mutluğunuzu paylaşın.

7- Ev yapımı davetiyeler bir harika! Misafirleriniz ortadaki mıknatısı süs olarak kullanabilir ve kartın içinden çıkan tohumları ekebilirler.

8- Çiçekten yapılmış, tek bir gül, isim kartlarını yerleştirmek için iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca yine yapay bir zambağa iliştirdiğiniz isim kartları misafirlerinize güzel bir hatıra olabilir.

9- Bahçenizde çok beğendiğiniz bir çiçek varsa, aynı çiçekten düğün mekanınızda kullanıp kullanamayacağınızı çiçekçinize sorun.

10- Üzerine kaligrafik harflerle yazılmış pespembe bir kartı iliştirdiğiniz beyaz bir orkide de mekana egzotik bir hava katacaktır.


11- Sonbahar temalı bir düğün için, büyük ve kurumuş yaprakları toplayabilir ve onları altın rengi spreyle renklendirerek masaların üzerine yayarak kullanabilirsiniz.

12- Nedimeleriniz ya da şahitleriniz sizi gerçekten çok seviyorlardır. Fakat onlara, düğün gününüzle ilgili kişiselleştirilmiş küçük bir hediye verirseniz sizi daha da sevebilirler.

13- Gül goncalarıyla süslü bir pasta dekorasyonunuzla uyum içerisinde olabilir. Bu tür tasarımı butik pastacılardan isteyebilirsiniz.

14- Masa kartlarını kendiniz yapmaya ne dersiniz? Pembe tomurcuklar gerçekten çok güzel bir fikir. Geri dönüşümlü kağıtlara siz de benzer desenlerden yapabilir, masalarda kullanabilirsiniz.

15- Doğal bir gelin çiçeği için yeşil yaprakların bolca kullanıldığı bir buket ya da tek bir çiçek hazırlatabilirsiniz.

16- Kocaman bir zambakla süslü davetiye hem sade hem de çok şık görünüyor.

17- Küçük sepet içinde konumlanmış çiçekler hem güzel bir dekoratif öğe hem de farklı bir isimlik olabilir.

18- Deniz kenarındaymış gibi bir ortam yaratmak istiyorsanız, istiridye kabukları toplayabilir ve bunları masanın süslemesinde kullanabilirsiniz.

19- Güzel bir fotoğrafla süslendirilmiş masa kartı, misafirlerinizi karşılamak için ideal. Üzerindeki çiçekler gerçekmiş gibi enfes duruyor.

20- Masaların üzerine rengarenk metalik ambalajı bonbon şekerleri serpiştirerek, konuklarınıza renkli ve tatlı bir şıklık sunabilirsiniz.

21- Boynunuzu saracak inci gerdanlığınızın ortasını beyaz bir çiçekle tutturarak çiçek temasını tamamlayabilirsiniz.

22- Davetiye veya masa kartlarınızda çuval kumaşı ya da hasır kullanarak doğa temasını basit ama şık bir şekilde vurgulayabilirsiniz.

23- Misafirlerinize ilk bakışta çiçek gibi görünen küçük masum mumlar armağan edebilirsiniz.

24- Düğün mekanını süslemek için çiçekler vazgeçilmez birer aksesuardır. Doğal bir tema içinse, çiçekleri büyük saksılarda ya da cam vazolarda kullanmak iyi bir seçim olacaktır. Egzotik yeşiller ya da şekilli budanmış çiçekler mekana ayrı bir hava katacaktır.

25- Kullandığınız tüm kartların, davetiyelerin, yapay çiçeklerin geri dönüşümlü olmasına dikkat edin.