Ona daha yakın olmak, her istediğinizde mesaj yollamak ve her hareketini internetten takip etmek belki hoşunuza gidiyor ama, bütün gizemi yok ederek belki de aşkınızı öldürdüğünüzün farkında mısınız?


trans - Facebook! Aşkın ve romantizmin katili...
İnternet aşkları o kadar yaygın ki artık çevrenizde en az bir arkadaşınızın sevgilisiyle internetten tanıştığına emin olabilirsiniz. Yani bütün aşk hayatımız artık “online”. Ama siz yine de “Accept Friend”e tıklamadan önce bir durun ve düşünün. Arkadaş listenize onu eklemekle tüm gizliliği ve ilişkinin tüm gizemini hiçe sayıyor olacaksınız.

facebookstatus 1 133109 XL - Facebook! Aşkın ve romantizmin katili...


Yeni biriyle çıkmaya başladığınızda nerde ve ne zaman görüşeceğinize siz karar verirsiniz. Buluşmalarınızda süslenip giyinip sevgilinizden birkaç iltifat duymak istersiniz ama Facebook, MySpace ve Twitter gibi siteler yüzünde erkek arkadaşınız profilinizden sizinle ilgili fazlasıyla şeye ulaşabilir. Bu da size buluştuğunuza konuşacak bir konu bırakmaz. Çünkü Facebook profilinizde zaten bütün arkadaşlarınız, aileniz, doğumgünü partinizde ne giydiğinize kadar herşey mevcut. Ama siz de kendinizi hiç tanımadığınız ama yakışıklı ve popüler bir adamın profilini gezerken bulabilirsiniz. Çünkü bu tarz siteler sayesinde insanlar herşeyini paylaşır oldu. Ve yine erkek arkadaşınızın Wall’unda gördüğünüz bir kız arkadaş mesajıyla çılgına dönmeniz de kaçınılmaz tabi. Facebook’ta ya da son zamanların gözdesi Twitter’da güncellediğiniz statünüz sayesinde de sevgilinize soracağınız “Günün nasıldı? Neler yaptın bugün” gibi sorular da anlamını yitiriyor maalesef.

imagesizesbi - Facebook! Aşkın ve romantizmin katili...

Facebook fotoğraflarınızdaki türlü halleriniz yüzünden de erkek arkadaşınız birden sizi her halinizle tanıma fırsatına erişecek. Tabi bu bir fırsat değil aslında. Kimse ilişkisinde kendini bu kadar hızlı deşifre etmek istemez heralde. Bir de Twitter çılgınlığı var ki o daha beter. Düşünmeden yazdığınız statünüz bazen komik olabilir evet ama neden erkek arkadaşınız sizin arkadaşlarınızla muhabbetini Twitter’dan öğrensin ki? Hiç gerek yok. Öte yandan kişisel blog siteleri de tehlikeli. Erkek arkadaşınızı blogunuzdan mümkün olduğunca uzak tutun. Kişisel ve özel farklı şeylerdir. Sevgilinizden aldığınız bir hediyeyi blogunuzda paylaşabilirsiniz ama cinsel yaşamınız size özel kalmalı.

Bu konularda biraz ihtiyatlı olmakta fayda var. Eğer hayatınıza giren insanı arkadaşlarınızla tanıştırmadıysanız neden bu siteler sayesinde o sizin arkadaşlarınızı tanıyabilsin? Gelen arkadaşlık teklifine hemen “ignore” demek çok kaba bir davranış olur ama önce oturun bir sohbet edin yüz yüze. Birbirinize normal şekilde ve normal süreçte tanıyın. Neler hoşlandığınızı, okul ya da iş hayatınızı, hangi ülkeleri gezdiğinizi bizzat kendiniz anlatın; o Facebook’tan ya da Twitter’dan öğrenmesin. İnanın daha çok keyif alacaksınız ve ilişkinizin muhteşem seyrine siz de inanamayacaksınız. Üstelik birlikte “online” olmak dışında geçireceğiniz vakitlerde çok romantik anlar yaşayabilir, sevgilinizle bulutlar üstünde bir seyahate çıkarsınız. Ve Facebook aşkınızı öldürmeden siz ilişkinizi ölümsüz kılarsınız.