Aşkın aşamaları var
Onu her gördüğünüzde kalbiniz küt küt atıyor, midenize kramp giriyor, gözleriniz parlıyor. Aşk hep böyle başlar. Ama ne yazık ki aynı sıcak duygularla sürmez.

İngiliz psikolog Andrew G. Marshall; aşkın 6 aşaması olduğunu söylüyor. Üstelik üçüncü ve beşinci aşamayı atlatanların bir ömür boyu mutlu yaşayabileceklerini savunuyor. Peki ama söz konusu 6 aşama ve karşılaşabileceğimiz tehlikeler neler?

KAYNAŞMA: Bu aşama en fazla bir yıl sürer. Aşıklar zamanlarının çoğunu birlikte geçirir, hatta bunu yapamadıklarında neredeyse fiziksel bir acı çekerler. Buradaki tehlike; sevgililerin hayatla ilgili her şeyi toz pembe görmeleridir. Özellikle birbirlerinin yanlışlarını görmeyi kesinlikle reddederler. Uzmanlar, ilişkinin bu aşamasında önemli kararlar ve çok keskin çıkış ve diretmelerden kaçınmayı tavsiye ediyorlar. Bunun nedeni ilişkinin henüz sağlam bir temele oturmamış olması

ROL DAĞILIMI: Bir süre sonra, aşık kişinin gözünde sevilen kişi yavaş yavaş çekiciliğini yitirmeye başlar. Sevdiğiniz kişinin çoraplarını çıkarıp bir köşeye fırlatması veya banyoyu çok uzun süre meşgul etmesi gibi davranışlar, artık sinirinize dokunmaya başlar. Psikologlar aşkın 1 - 3 yıllarının tartışmalara en elverişli dönem olduğunu dile getiriyorlar.

İSTEKLER ÖN PLANDA: Beraberliğin dördüncü yılında kişi kendi isteklerini yine ön planda tutmaya başlar. Tek başına veya arkadaşlarla zaman geçirmek daha bir önem kazanır. Uzmanlar, birey olduğunuzu unutmamanızın gayet güzel bir şey olduğu konusunda aynı fikirdeler. Fakat sevdiğiniz kişi ve ilişkinizden tamamen kopmama konusunda dikkat etmeniz gerektiğine dair de uyarıyorlar.

İŞBİRLİĞİ SÜRECİ: Beraberliğin dördüncü aşaması olan bu dönemde, her iki taraf da kendisini ilişkide daha güvenli hisseder. Gelecek, evlilik ve çocuklarla ilgili planlar yapılır. Bu aşama çok uzun, yani evililiğin 19. yılına kadar sürebilir. Psikologlar; bu dönemdeki en büyük tehlikenin, kendini çok fazla anne - baba rolüne kaptırmak ve partneri ihmal etmek olduğunu vurguluyorlar

UYUM VE DEĞİŞİM: 20 yıllık bir beraberliğin ardından, kökten değişikliklerin yapılması gereken dönem başlar. Uzmanlar, bu dönemde birçok kişinin yeni bir başlangıç, yeni bir sevgili / beraberlik hayalleri kurduğunu belirtiyor. Özellikle de eşleri kendini tamamen çocuklara adamış kişiler, ihmal edilmekten bıkıp bu tür hayallere dalabiliyor.

YENİLENME: Sakın "Mutluluk için çok geç değil mi?" gibi anlamsız sorular sormayın. Uzmanlar bu mucizevi olayı şöyle açıklıyorlar: "Bu aşamadaki aşk, tıpkı doğru bir şekilde muhafaza edilmiş, yıllanmış bir şarap gibidir. Bunun tam tersi, yanlış muhafaza şekli, sirke tadı verir".