Kolay değil bir yüreği anlamak. Bir yüzün arkasındakileri görmek, hislere dokunmak kolay değil.


Bir Erkekte Aranan Özellikler!
Her yaşam, başkalarının izlerinden oluşur. O yüzden, hiçbirimiz aslında lekesiz değiliz. Hepimizin içinde siyahlar var. Yoğunluğu yaşadıklarımıza göre değişse de, kirlenmiş yanlarımızla büyümüş çocuklarız. Daha acı olanı, kirlendikçe büyüyoruz.

Bir insan bence birkaç değere mutlaka sahip olmalıdır. Kadın ve erkek, herkes öncelikle vicdan sahibi olmalıdır. Çok iyi biri olması gerekmez çünkü hiç kimse mükemmel olamaz. Ancak mutlaka ilk şartım vicdandır. Vicdansızlık, kötülüğün hemen yanında durur. Onunla başa çıkamam.

Çok yakışıklı, çok güzel, zeki, aptal fark etmez ama mutlaka kadirşinas olmalıdır. Kadir kıymet bilen insandan korkmam. Onun yüreğine de, merhametine de, niyetine de güvenirim.

Bir insanda aradığım diğer özellik ise, hasetliği olmamasıdır. Başkalarını kıskanarak yaşayan bir ruh, hazımsız, kıskanç ve sonunda mutlaka kötü olur.

Arkadaşlık sitelerinde, aradığınız arkadaşın özellikleri kısmında bu özellikler olmadığı için kutucukları işaretlemek mümkün olmuyor. Oysa mutlaka bulunması gereken özelliklerdir. Boyu, posu, yakışıklılığı, güzelliği, kaç para kazandığı önemli değil. Bu üç özellik, olmazsa olmazımdır.

Yıllar geçtikçe fark ediyorsun ki, sevdiğin insanın güzelliği de, parası da önemini yitiriyor. Aynı yolu yürümeye başladığında, en çok ihtiyaç duyduğun şeylerin temelinde, bu saydığım özellikler yatıyor.

İnsanlar binalar gibidir. Temeli ne kadar sağlam olursa, üstüne ördüğün katlar da, o derece sağlam ve güzel olacaktır.

Özellikle son yıllarda, genç hanımlarımızın imaja, dış görünüme, paraya ne kadar önem verdiğini görüp üzülüyorum. Hayat acemiliği bu olmalı! Çok parası olan birinin, iki gün sonra iflas etmeyeceğinin garantisi var mı? Fakir diye beğenmediğiniz ama azimli bir delikanlının, ileride milyoner olmayacağını nereden biliyorsun? Yakışıklılığına aldanıp sevdiğin birinin, hastalanıp tüm güzelliğini kaybetmeyeceğinden nasıl emin olabilirsin? Kendi hayatından ne kadar eminsin? Kendin için ne garanti verebilirsin?

Hayat yolu sürprizlerle dolu! Kimi zaman iyi, kimi zaman kötü hediyeler bırakıyor kapımıza. Biz ne olursa olsun, tüm paketleri açar ve yaşamamız gerekeni yaşarız. Ancak biraz ileriyi düşünmek, ayakları yere basmak, hayal dünyasından çıkıp gerçeklere bakmak, kötü paketlerin üstünden atlamamızı sağlayabilir. Ben bir insanda ilk önce yüreğe bakarım. Gönlün içini anlamaya çalışırım. Çok kararmış kalpleri temizleyebileceğim yanılgısına kapılmam. Uzak dururum. Birinde değer verdiğim o üç özelliği yakalarsam, başımda taşırım. Gerekirse ekmeğimi, paramı ve ömrümü onunla paylaşırım. Ya siz?

Candan Ünal