Aklın almıyorsa aşkı, yüreğine sor. O cevabı bilir! Yalnızlığa düşmeden yürümek istiyorsan, gözlerine sor. O doğru yolu bilir.

Aşkı Bilene Sor!
Zamanı anlamıyorsan, vaktin nasıl geçtiğini, bazen dakikaların ne kadar uzun, bazen saniyelerin ne kadar kısa olduğunu bilmiyorsan; bir bekleyen, bir bekletene sor, onlar cevabı verir.

Çok derdin var zannediyorsan, şükretmiyorsan yiyebildiğin yemeğe, içebildiğin kahveye; sağlığını kaybedene söyle, sana yanıtı verir.

Paran yetmiyor mu lüksüne, borç ödemekle mi geçiyor ömrün, çalış çabala en fazla renkli bir televizyondur sahip olduğun, değil mi? Çok mu üzülüyorsun alamadığın kıyafete, gidemediğin sosyetik yerlere? Bankada hesabı dağları geçip, hiç dostu olmayana sor; o gerçeği bilir!

Ailene mi kızıyorsun yoksa? İzin vermiyorlar mı geç gelmene, sevdiğin adamla evlenmene, istediğin elbiseyi giymene? Genç yaşta öksüz, yetim kalana sor, ancak onlar o acıyı bilir!

Har vurup harcıyorsan elinde, avucundakini, hep dönecek sanıyorsan bu suyun değirmeni, tüketiyorsan kazandığın her şeyi; zamanında ayaklarına kürkler serilmiş meşhurlara sor. Para da, şöhret de biter bir gün. Yaşlılıkta nasıl muhtaç olur insan iki kuruşa ve nasıl vurur kafasını taşlara, onlar bilir!

Sana değer vereni üzme, vurma sırtından dostunu, hızla çarpma çıktığın kapıları, sırtından bıçaklama seni seven insanı! Aşkı kolay harcama, yüreğine öğret sevmeyi. Vazgeç kolay yola sapmaktan, zengin sevgili bulup yan gelip yatmaktan. Parasını, bedenini satarak kazanan düşküne sor; o sana gerçeği öğretir.

Geçmişte aldığın dersleri koy cebine, geçtiğin yolları bir daha geçme, kendi hatanı tekrar etme. Sanma hep böyle kalacak güzelliğin, gençliğin! Yolun sonuna gelene sor, bir gün bile ne kadar kıymetlidir, o bilir.

Şu sonsuz evrende ne varsa, hepsi basit ama sihirli bir hesaptır. Birkaç sayının dansından ibarettir dünyanın yörüngede durması, yer çekimi, atomun çekirdeği.. Aşk, yaşam kadar mucizevidir. Kayboldunsa hayatın içinde, hatta kendi içinde; Tanrı’ya sor, O sana yol gösterir.

Candan Ünal