Son zamanlarda çok fazla kişinin, yaşadığı ilişkiyi bir cehennem gibi anlattığına tanık oldum. Neden inatla bu birliktelikleri devam ettirdiğimizi anlatabiliriz ancak asıl konu, nasıl bir ilişkinin ortasında durduğumuzu fark etmek!
Hak Ettiğiniz İlişkiyi Yaşıyor musunuz?
Sevgilinizin, eşinizin sizi sevdiğini söylemesi veya söylememesi çok önemli değildir. Çoğu kadın bu konuya takılır. Oysa dikkat edilmesi gereken nokta, sevgisini gösterme biçimidir. Söz dediğin ağızdan çıkıverir, ne olacak? Ancak söylemek yerine yapmak değerlidir.

Sevgisini hareketleriyle anlatan biriyle beraber olmayı, sürekli dilinde “seni seviyorum” cümlesini gezdiren birine tercih etmelisiniz. Bir adam, söylediğinin arkasında durabilmeli, verdiği sözleri yerine getirebilmelidir. Yoksa ben de söylerim, söylemekle dil aşınmaz!

Birlikte olduğunuz ve hayatı paylaştığınız kişiye güvenebilmelisiniz. Güven duymadığınız bir erkekle, ilişkiyi sürdürmek hatadır. Sonunda sizi şüpheci, güvensiz ve paranoyak bir kadın haline getirir. Üstelik yaptığınız her hareketin çok mantıklı olduğunu düşünür ve çırpındıkça dibe batarsınız.

Olgun bir erkek, bir kadını her ortamda taşır. Sevdiğiniz kişinin davranışlarını gözlemleyin. Kendini ispat etme derdinde olan, egosunun şişkinliğinden etrafını göremeyen, hayatla kavgası henüz bitmemiş bir erkeğin, birlikte olduğu kadına verebileceği çok fazla şey yoktur.

Birlikte olduğunuz kişiyle cinsel uyumunuz da önemlidir. Cinselliği sadece seviştiğiniz anlarla kısıtlamayın. El ele oturmak, sarılmak, birbirine dokunmak, sevişmeye varmayan uzun öpüşmeler de cinselliktir. Bu konuda uyumunuzu düşünün. Sadece kendini düşünene, sizin mutluluğunuza önem vermeyen bir adamla ilişki yürütmek hatadır.

Takdir etmek ne kadar önemli bir güçtür! Bir erkek, birlikte olduğu kadını takdir etme yeteneğine sahip olmalıdır. Yaptığınız yemeği beğenmesi veya iş yerindeki başarınızı sizinle kutlaması, ilişkinizi ve sizi önemsediğini gösteren hareketlerdir. Asla aşağılandığınız, hakarete uğradığınız, diğer şahısların yanında espriyle karışık küçük düşürüldüğünüz bir ilişkiye devam etmeyin. Bu sizin ruhsal sonunuzu hazırlar.

Bunlara elbette pek çok madde eklenebilir. Şiddet gibi konulara zaten girmiyorum. Bunu yaşıyor ve hala bitirmiyorsanız, adamı değil kendinizi gözden geçirin. Benim bahsettiğim, fazla çıkışı olmayan, idare edilebilir gibi durduğu için sürdürülen ilişkilerdeki detaylar.

Bütün bu yazdıklarıma karşılık; beyler kendilerine haksızlık yaptığımı, kadınların davranışlarını da yazmam gerektiğini söyleyeceklerdir. Ancak ben hemen her yazımda, zaten o konuları tek tek ele aldığım için, bu defa o bölgeye girmedim. Sonra beni e-posta yağmuruna tutmayın….

Candan Ünal