Sevgi, dünyayı bir arda tutmaya yarayan ilahi bir enerjidir. Bu gezegende kaç insan varsa, o kadar ilişki biçimi var. Ancak sevgiyi nasıl kullanacağınızı öğrenmediyseniz, tüm birliktelikleriniz bitmeye mahkumdur.
Nasıl Seveceğinizi Öğrendiniz mi?
Sağlıklı bir ilişkiyi yürütebilmenin başlıca şartı, bireyselliği korumak ve karşı tarafında korumasına izin vermektir. Her insan, zaman içinde gelişir ve değişir. Öncelikle bu değişimin doğal olduğunu ve insanın değiştikçe farklı bakış açılarını yakalayabileceğini kabullenmek gerekir.

Özgürlük, ilişkilerin devam etmesini sağlayan unsurdur. Eşlerin karşılıklı, güven ve sayı duymaları gereklidir. Bu iki ana unsurdan biri yıkılırsa, o ilişki artık yıpranmaya, acıtmaya ve dengesini kaybetmeye başlayacaktır.

Bir ilişkide hem bir olduğunuzu, hem de ayrı olduğunuzu kabul etmeniz gerekir. İlişkinin içine girdiğinde kendini harcamak, hayatın merkezini ona çevirmek, sadece ilişkinin ömrünü kısaltır.

Olgun bir sevgiyi yakalamak kolay değildir. Bir ilişki bazı merdivenlerden çıkmadan zirveye ulaşamaz. Tecrübe, sabır, sorumluluk, emek ve cömertlik, ilişkilerin iç dinamiklerini ayakta tutarlar.

Yenilik, ilişkileri tazeler. Eşler karşılıklı olarak yeniliğe açık olmalıdırlar. Eşiniz değişirken ve farklı bakış açıları yakalarken, sizi olduğunuz yerde kalmanız, ilişkiyi çıkmaza sürükleyecektir. Birlikte değişim göstermek, yeniliklere açık olmak ve tüm olanakları zorlayarak bunları birlikte yaşamak gerekecektir.

İlişkide desteklemek de diğer önemli faktörlerden biridir. Birlikteliğiniz süresince, sevdiğiniz kişinin yanında durmayı öğrenmelisiniz. Elbette sürekli hata yapan ve kayıp veren biri için bu geçerli değildir. Zaten bu durumda o kişiyle ilişkinizi devam ettirmeniz de mantıksız olur. Ancak sevdiğiniz kişinin sizi desteklediğini görmek, tüm mücadeleyi daha sağlam vermenizi sağlar.

İlişkilerde gerçekten yakın olmayı bilmek gerekir. Dostluk, bir sevgi ilişkisinin önemli basamakları arasında yer alır. Açık olmak, dürüst olmak, güven duymak, beraberliklerin dimdik durması ve kolay kolay yıkılmaması için şarttır.

Bazen ilişkiler ne yaparsanız yapın biter. İşte o an geldiğinde bunu kabullenmeniz gerekir çünkü akacak kan damarda durmaz. Bir ilişki bitmişse, sürdürmek ancak sürüklemek olur ki, sonunda yine de bitecektir. Olgunlukla bittiğini ve artık yollarınızı ayırmanız gerektiğini kabullenmeniz gerekir.

Birini sevmek kolaydır. Zor olan o sevgiyi bir ilişki boyunca büyütebilmektir!

Candan Ünal