İlk buluşma hem heyecan vericidir, hem biraz gergin geçer. İki taraf da olduğundan farklı görünme çabasındadır.


İlk Buluşmanın Yasakları!
İlk görüşmede herkesin düştüğü hatalara düşmemeye çalışın. Abartılı giyinmekten kaçının. Hepimizin dolabında üstümüze giydiğimizde kendimizi mutlu hissettiğimiz bir kıyafet vardır. Onu tercih edin. Başka alternatifler aramak, sizi olmadığınız biri gibi gösterebilir.

Kıyafet seçiminizi yaptıktan sonra, saçınız ve makyajınızla ilgili de sadeliğinizi korumanız yararınıza olacaktır. Boya küpünden çıkmış gibi duran bir makyaj ve düğüne gidiyormuş gibi yapılmış bir saç, buluştuğunuz anda size pişmanlık verecektir.

Davranışlarınızı kontrol edin. Her zaman nasıl davranıyorsanız, öyle olun. İçtenliğiniz ve samimiyetiniz, üstünüzdekilerden daha değerlidir. Madalyonun diğer yüzü ise, ilk buluşmada kendiniz gibi olmazsanız, ilişkiniz boyunca bu oyunu sürdürmek zorunda kalırsınız.

Benim için ilk buluşmada gördüğüm davranışların sürekliliği önemlidir. Bir adam nasılsa öyle davransın isterim. İlk buluşmada gözüme girmek için, hiç yapmadığı şeyleri yaparak beğenimi kazanması, işe yarar bir tavır değildir. Zaman geçince hesabını sorarım.

Aynı şey erkekler için de geçerlidir. Sizi nasıl tanıyıp sevdilerse, öyle bilmek isterler. İleride değişirseniz, bu sizden ayrılmak için bir sebep bile yaratabilir.

İlk buluşmada gereğinden fazla konuşmak da, çok az konuşmak da kötü sonuç verir. Çok konuşursanız geveze, az konuşursanız sıkıcı olursunuz. Bir de, her ne kadar karşı taraf sizi tanımak istiyor olsa da, konuya “Allah ol dedi” kısmından başlamayın. Geçmişinizi tüm detaylarıyla ortaya koymayın.

Sevdikleriniz, yapmaktan hoşlandıklarınız, siyasi görüşünüz gibi konular, ilk buluşma için idealdir. Geçmiş aşk hayatınızı anlatmak zorunda değilsiniz.

İlk buluşmanın yasakları arasında, birinci sırayı sevişmek alır. Çoğu insan ilk buluşmada birlikte olmanın yanlış olduğu konusunda birleşir. Buna biraz ben de katılıyorum. Ancak sebebim faklı! “Aman ilk buluşmada sevişmeyin, sizi basit ve ucuz kadın sanırlar” fikrini desteklediğimden değil. İlk sevişmenin kendi içinde yaşanılan yabancılığı ve tedirginliği zaten vardır. Buna bir de karşınızdaki insanı hiç tanımadığınızı eklerseniz, kötü bir tecrübe yaşamanız yüksek olasılıktır. Bu yüzden ilk buluşmayı birlikte olmadan atlatmak iyi bir tercih olabilir.

Bütün hepsine ek olarak; ilk buluşmada sizi çok etkileyen adamın, ertesi gün ortadan kaybolmayacağını ve kendinizi kötü hissetmenize sebep olmayacağını bilmek yararınıza olur. Kalbinizi gereksiz vurgunlarla doldurmayın ki; büyük bir aşka düştüğünüzde, acısını çekebilecek kadar yeriniz kalsın!

Candan Ünal