Pek çok insan, hayatında onu seven biri olmadan yaşamak zorunda! Yalnızlığıyla nikah kıyanların farkında olmadıkları bazı sorunları var.


Kendinizi Sevilmeye Layık Buluyor musunuz?
Her akşam eve gittiğinde sessizliğin kapısını açıyor olmak, acıdır. Uzun bir ilişkinin içinde olanlar, bu duruma özenseler de, eğer yalnızlık uzun süreliyse ve hatta yaşam biçimi haline geldiyse, uzaktan göründüğü kadar keyifli değildir.

Yalnızlığın girdabında boğulanlar, gittikçe duruma alışır ve bunu benimserler. Çevrelerindekilere de yalnızlığın ne güzel olduğunu ballandırarak anlatırlar. Bunu yaparlar çünkü tek başına kalmanın içlerini burkan yanlarını anlattıklarında, karşılarındaki kişilerin yüzlerinde oluşan o acıma duygusu görmek istemezler.

Yalnız insanlar, genellikle güçlü dururlar. Kimini bir kaya kadar sert görebilirsiniz. Yatağa uzanıp ağladıklarını anlatamazlar. Pazar günleri ailece çıkılan gezileri küçümserler ve biraz dalga bile geçerler. Onların hayatında sahip olamadıkları şeyleri hatırlamaları çok kolay değildir.

Gelecekten korkamadan risk alarak, sevgiyi kabul etmek ve sevebilmek cesaret ister. Bu kişiler, güvensiz ve kararsızdırlar. Onlar aşkı kabul edemezler çünkü sevilebileceklerine inanmazlar.

Bir erkeği seveceklerini anladıkları an kaçarlar. Bu duruma da onlarca bahane bulabilirler. Ancak altında yatan korku, sevilmeyecekleri ve buna layık olmadıkları yönündedir.Sadece bir özgüven sorunu değildir bu durum, aynı zamanda yıllarca içlerinde biriktirdikleri kuruntuların ve hayatın tüm seçimlerinin sonucudur.

Ezilme, kendini küçümseme gibi sebeplerden dolayı, büyüsü bozulduğu an gitmeyi tercih ederler. Bu kadınlar, çoğunlukla çekici ve göz alıcıdırlar. Girdikleri ortamda mutlaka dikkat çeker ve erkeklerin beğenisini kazanmayı başarırlar.

Üstlerine giydikleri kıyafetten tutun da, hareketlerine kadar her şeyleri cazibelidir. Amaç fethetmektir! Birini elde ettikten sonra, işin bütün keyfi kaçar. Çünkü o adamla daha ileri seviye yaşanacaklar, ancak bir ilişkiyi kabul etmekle mümkündür. Eğer bir ilişki başlarsa, maskeleri düşecektir. Sadece bu korku bile, sonunda yalnız kalmalarına yeter ve artar!

Yalnızlığı sevmek de mümkündür ancak insan, sosyal bir varlıktır. Hele bir kadından bahsediyorsak, o mutlaka bir yere ait olmak isteyecektir. Bunları reddediyorsa; ya inkar ediyordur, ya kendini sevilmeye değer görmüyordur. Her iki durumda da mutsuzluk yakalarını bırakmaz. Siz de bir türlü ilişkileri sürdüremeyenlerdenseniz, bir düşünmeniz yararlı olabilir. Kendinizi sevilmeye layık buluyor musunuz?

Candan Ünal