Kimse size ayrılık acısını geçirecek bir ilaç ya da hızlı çözüm söyleyemez. Böyle bir yöntem henüz bulunmadı. Ayrılık acısının bilinen tek çaresi zamandır.


1.Bölüm
Ayrılığı Lehinize Çevirin! (1.Bölüm)
Ancak ayrılık acısını tanıyıp, onu hayatınızda nasıl avantaja çevireceğinizi öğrenirseniz, yaşadıklarınıza fazlasıyla değer katmış olursunuz.

Ayrılık, duygusal bir değişim süreci yaşamanıza sebep olur. Bu acı, en şiddetli ruhsal sıkıntılardan biridir. Eğer bir ilişki bittiyse, yaşadığınız tüm kötü hislere rağmen; bu olayı lehinize çevirmelisiniz.İç dünyanızı düzenleme, duygularınızı yönlendirme ve bu durumu ruhsal bir aydınlanma olarak görme şansına sahipsiniz.

Yaşadığınız aşkın sonunda gelen bu acıyı, uzun süre hiçbir anlam katmadan çekmek ve geçen zamanı çöpe atmak istiyorsanız; yani “bana dokunma, zaten hayat boş, onsuz nefes alamam” gibi sözcüklerin arkasına sığınıp, boşa vakit kaybetmek istiyorsanız, muhtemelen bu yazı izin için bir anlam ifade etmeyecektir.

Ancak, ayrılığın da aşk gibi bir erdemi olduğuna inanıyor; her ne kadar yüreğiniz kanasa da, bir gün geçeceğini ve tekrar seveceğinizi biliyor; geçmişi ileride tebessüm ederek anmak istiyorsanız, okumaya devam edin!

İşe kabullenmekle başlayın! Ne yaşanmış ve paylaşılmış olursa olsun, bundan siz de keyif aldınız ki, bu güne kadar getirdiniz. Sizi gülümsetecek anıları cebinize koyun ve bu birikimin ne kadar değerli olduğunu kavrayın.

Kalbinizin birisini, sonunda acı çekebilecek kadar sevmiş olması, sevmeyi öğrendiğinize işaret eder ki, bu da diğer zenginliğinizdir.

Bir ilişki bitiyorsa, her iki tarafın da katkısı vardır. Bazen çok iyi niyetle yapılmış hareketler bile, karşı taraf için, size olduğu kadar büyük bir anlam içermeyebilir. İki yabancı insanın bir araya gelerek, hayatının bir kısmını birbirine adamış olması son derece büyüleyicidir. Fakat geçen zaman içinde, kişiler aynı uyuşmayı gösteremeyebilirler. İnsan dediğin değişir. Bir saat, bir gün, bir ay veya daha uzun bir süre içinde ama değişirler. Bu değişim süreci, fikirlerin, beğenilerin ve isteklerin de değişmesini içine aldığından, geçen vakit artık bu ilişkinin sürmesine izin vermemektedir. Bunun kendiniz için de bir hak olduğunu bilin.

Yapmanız gereken, tüm yaşadıklarınızı sandığınıza koyarak, içinden almanız gereken dersleri çıkarıp, gelecek hedeflerinize doğru adım atmaktır. Elbette bu süreçte ağlamaya, söylenmeye, saçmalamaya hakkınız var ancak unutmayın ki, ne kadar çabuk yaşamın rutinine dönerseniz, o kadar karlısınız.

Candan Ünal