Bazen kelimeler yüreğindekileri anlatmaya yetmiyor! Sözcüklerin ne kadar çaresiz kaldığını o zaman anlıyorsun.


Dil Yüreğe Yetmiyor….
Hani şarkıda diyor ya: “iki kuruşluk adamları musallat ettik ömrümüze, bundandır böyle dibe vuruşumuz..” Kadın, erkek fark etmiyor; iki kuruşluk insanlara gereğinden fazla değer verince, hayal kırıklığı kaçınılmaz oluyor.

Ne kadar iyi niyetli ve sevgi dolu olursanız, acınız da o derece büyük oluyor. Bu yüzden hak etmeyeni gereğinden fazla sevmeyeceksin!

Kimseye gönül kapılarını sonsuz açmayacaksın. Herkesin senin canını yakma ihtimali olduğunu bileceksin. Sevdiklerinle bile aranda bir mesafe olacak. Dünyanın çivisi çıkmış, kendini koruyacaksın.

Kimseye fazla güvenmeyeceksin çünkü sonunda seni düşürür güvendiğin dağlar. Arkanda duruyor sandıkların, canım diyerek içine aldıkların vurur seni kendi yatağında, farkına bile varmazsın.

Bir insanın ruhunda asalet yoksa, ondan hep bir adım uzakta duracaksın çünkü sadece asalet kendine çirkinliği yakıştırmaz.

Bir insanın önce ruhuna bakacaksın, parası, bilgisi olmuş fark etmez. Kültür de bir yere kadar taşır adamı hayat yolunda. Ruhu basitin üstüne altın kaplama elbise giydirsen ne yazar?

Bizler çirkinleştik! Yüzümüzü boyayla, tıraşla düzelttik. Vücudumuzu estetikle, kasla, botoksla değiştirdik. Üstümüze iki cici kıyafet giyip, paketimizi şıklaştırdık ama ruhumuz gittikçe çirkinleşti. O yüzden gittikçe yalnızlaşıyoruz. O yüzden, kendi sonumuzu ellerimizle hazırlıyoruz.

Etrafında olanları görenler, kendini çirkeften sakınmaya çalışanlar, dedikodudan ve sahtekarlıktan uzak kalmayı seçenler, kinden ve nefretin oklarından korunmak isteyenler, bu dünyanın bir yalan olduğunu bilip ruhunu temiz tutmaya çalışanlar, yüreği defalarca yara aldığı için başkalarına benzemek istemeyenler, evlerine çekildiler. Yalnızlıklarına sığındılar. Onlar kendilerini korumak adına sadeleştiler. Sahte kahkahalara ve göstermelik aşklara, yalan dostluklara karşı mücadele edemediler, kendi evlerine kaçtılar. Mutluluğu kendilerinde ve yalnızlıklarında ardılar. Ancak ne garip ki, orada bile rahat bırakmadılar...

Candan Ünal