Olgunlaşmış bir sevgi ile bağımlı sevgi arasında önemli farklar vardır. Bağımlılık ve sevgi kavramlarını çoğunlukla birbirine karıştıran kişiler, ne kadar sağlıksız bir ilişki yaşadıklarını fark edemezler.


İlişkiniz Aslında Bağımlı Sevgi Olabilir!
Bağımlı bir ilişkinin içindeyseniz, kendinizi güçsüz hissedersiniz. Sevdiğiniz kişiye fazlasıyla sahip çıkmaya çalışırsınız çünkü o olmazsa yaşayamayacağınızı düşünürsünüz. Özellikle ilişkinin başlarında bu çok göze batar durumdadır.

Bağımlı ilişkide eşlerden birisi kişiliğinden ve kendinden vazgeçmiş gibidir. Tüm kurallar ve davranış biçimleri, hatta ne düşünüleceği bile, karşı tarafın isteklerine göre düzenlenmektedir. Bu ilişkiden her iki kişinin de ayrılması çok güçtür çünkü birbirlerini tamamladıkları inancı içindedirler.

Sağlıksız, bağımlı ilişkilerin pek çoğunda sıklıkla rastlanan ise, çiftlerde sadomazoşist davranış biçimlerinin geliştiğidir. Genellikle eşlerden biri sürekli aşağılanan, dalga geçilen veya ilişkideki problem gibi görülen taraftır. Bu tavrı uygulayan taraf, karşısındakini ezerek, kırarak ve inciterek bilinçaltında keyif alır. Karşı taraf ise, farkında olmadan bu durumdan zevk almaktadır. Bu bağımlı ve sağlıksız ilişki düzeltilmezse, fiziksel şiddete ulaşabilir.

Bağımlı ilişkilerde, kaybetmek ve reddedilmek, acı çekmek öyle büyük bir kabustur ki; bu sıkıntıyı yaşamaktansa, ilişkiyi kaybetmemek için her yola başvurulur. Acıyla başa çıkma yeteneğine güvenemeyen bireyler, bu tarz bağımlı ilişkileri uzun yıllar sürdürürler.

Bağımlı ilişkilerde, monoton bir hayat vardır. Bireysel gelişim kaybolmuştur. Her iki taraf da, kendilerine harcamaları gereken enerjiyi, ilişki sorunlarına harcarlar ve sürekli sıkıntılı, kavgalı ve mutsuz olunan birlikteliklerinde, kendi çevrelerinde dönüp dururlar. Bağımlı bir ilişkiye yakalanmış olan kişilerin, yeteneklerini ve becerilerini çoğunlukla heba ettikleri görülür.

Bağımlı ilişkilerde tam güven, açık sözlülük, duygu ve düşüncelerin net olarak paylaşılması yoktur. Yakınlığın ve samimiyetin yerini, dram boyutuna taşınan oyunlar alır. Arzu ve ihtiyaçlar, bir takım oyunlarla elde edilmeye çalışılır.

Burada önemli olan nokta şudur: Bağımlı sevgi üzerine kurulu bir ilişki yaşıyorsanız, bunun suçunu başkalarına atmayın. Sorumlusu sadece sizsiniz! Neden öfkeli ve sizi kısıtlamış bir erkekle veya birliktelikten beklediklerinize cevap veremeyen biriyle ilişki yaşamaya devam ediyorsunuz ki? Siz kendiniz için doğru olanı yapacak ve her acıyla başa çıkacak güce sahipsiniz. Bağımlı sevgiler sağlıksızdır. Sağlıksız bir ilişki, sizi mutlu edemez sadece ediyormuş gibi durur. Kendinize bu kötülüğü yapmayın!

Candan Ünal