Sabah uyandığında sevdiğin adamın yüzünü görmek, onun kollarında uykuya dalmak, elbette çok hoş bir hayaldir. Günümüzde artık çiftler evlenmekten çok birlikte yaşamayı tercih ediyorlar.


Birlikte Yaşamaya Başlamadan Önce…
Ancak üstünde ciddi olarak düşünmeden bu kararı alırsanız, aşkınızın hayal kırıklığı ile bitmesine de zemin hazırlamış olursunuz.

Birlikteyken çok eğleniyor olabilirsiniz, tüm ilişkiniz boyunca hiç kavga etmemiş de olabilirsiniz, gözünüz kimseyi görmeyecek kadar aşık da olabilirsiniz ancak bunlar birlikte yaşarken mutlu olacağınızın garantisini vermez!

Beraber yaşamaya karar verdiğinizde, her iki tarafın da bu duruma gerçekten istekli olması gerektiğini unutmayın. Sevdiğiniz kişi istiyor diye, onu mutlu etmek için veya evde yaşadığınız baskıdan kurtulmak için ya da bambaşka bir sebeple bu işe kalkışmayın. Ruhunuz, aklınız ve sezgileriniz tereddütsüz bir şekilde, birlikte yaşama fikrine onay vermeli.

Birlikte yaşamadan önce çok iyi anlaşan çiftler, bir evin içine girdiklerinde aynı başarıyı gösteremeyebilirler. Buradan yola çıkarak, aranızda hiç sorun olmaması gerektiği de aklınıza gelmesin. Önemli olan konu, ilişkinizin sorunları aşma biçimidir. Ortaya çıkan ilk sıkıntıda dağılacak bir ilişkiye sahipseniz, asla bu adımı atmayın. İletişim sorununuzu, birlikte yaşama kararını vermeden çok önce çözmüş olmanız gerekir. Bu durumun evin içinde düzeleceğine inanıyorsanız, yanılırsınız. Konuşabiliyor musunuz? Yoksa hep bir taraf bağırıyor ve diğeri alttan mı alıyor? Kavga mı ediyorsunuz, tartışıyor musunuz? Bir tartışmanın ardından, durumu toparlamak hep bir tarafa mı düşüyor? Bu detaylar, birlikte yaşarken büyük önem kazanacaktır.

Erkek arkadaşınızın böyle bir sorumluluğu alabileceğine emin olmalısınız. Bir evi paylaşmak ve yönetmek, buna hazır olmak son derece dikkatli verilmesi gereken bir karardır. Dışarıdan hoş gibi gözüken birlikte yaşama hayali, iş gerçeğe dönüştüğünde gözünüzü korkutabilir.

Kendinizi yanında rahat hissedip hissetmediğiniz de, düşünmeniz gereken incelikler arasındadır. Bir kadın, makyajsız, ev haliyle, hatta kendini en çirkin gördüğü anlarda, hastayken, bakımsızken, uyurken, eğer kendini sevgilisinin yanında rahat hissediyorsa; o zaman biraz daha sıcak bakabilir.

Ancak unutmamanız gereken bir detay daha var. Özellikle kadınlar, birlikte yaşamayı evliliğin provası gibi düşünürler. Bu yolun kendilerini mutlaka evliliğe götüreceğine inanırlar. Lütfen bu yanılgıya düşmeyin. Bunun tam tersi durumların çoğunlukta olduğunu bilin. Flört döneminde evliliğe sıcak bakan çiftler, birlikte yaşamaya başladıktan sonra, karşılarındakinin hiç görmedikleri yönlerini fark edip, ilişkiden vazgeçebilirler. Yani, birlikte yaşamak evliliği garanti etmez!

Sonuç olarak, aslında bir yabancı olan sevgilinizle bir evi paylaşmaya başladığınızda, uzun uzun düşünmeden ve doğru zamanı beklemeden bu işe soyunursanız; ilişkinizin bitmesine zemin hazırlarsınız. İnsanın ailesiyle bile aynı evde pek çok anlaşmazlık yaşadığını düşünürsek, sevgiliyle pek de kolay olmayacaktır. Kendinizi iyi hazırlamadan, iyi tanımadan, emin olmadan, sadece hevesle birlikte yaşamaya girişmeyin. Düzeni kurmak kolay ama bozmak zordur…

Candan Ünal