Ne Zaman Yaşayacaksın?

Ne zaman anlayacaksın yaşamın sana verilmiş en büyük hediye olduğunu? Yaptığın her şeyde dengenin önemini ne zaman kavrayacaksın?

Kendini ne zaman değerli ve önemli kılacaksın? Ömür dediğin su gibi akıp geçer; bu hayatta anlamlı ve seni olgunlaştıran olaylara imza atmanın gerekliliğini ne zaman fark edeceksin?

İnsanın kendini tanıması ve gerçekten yüzleşebilmesi ne kadar zor, değil mi? Hiç denedin mi? Dene bak, göreceksin!

Yaşadıklarının sebeplerini anlamaya çalışıp, hataların sana ait olduğunu kabullenmek ne büyük bir yürek terbiyesidir. Farkında olmak hayatın, aşkın, ilişkilerin, evrenin, insanın, ne büyük bir ızdırap verir, yaşamadan anlayamazsın.

Acılarını çok büyük sayıyorsun belki; belki kendini bahtsız görüyorsun. Kadere küfredip, hep karşına çıkan insanların kötülüğünde buluyorsun kaçışı. Sen kendini gerçekten görebilmeyi ne zaman başaracaksın?

Dışarıda dolaşan milyonlarca yaşam cahilinden kendini ne zaman ayıracaksın? Kalbinde duyduğun her hissin adına aşk diyerek, zamanını ve kendini boş yere parçaladıklarının peşinden koşmayı ne zaman bırakacaksın?

Ne zaman kendin için iyi bir şey yapacaksın? Ne zaman kendin için iyi bir şey yapmanın, saçını değiştirmek, alış veriş yapmak olmadığını anlayacaksın?

Gerçek senle ne zaman tanışacaksın? Ne zaman kabul etmenin, sabrın ve paylaşmanın mucizevi gücünü algılayacaksın?

Kendini attığın ilişkiler yumağında, dostunu, sevgilini, aileni ayırmayı; sevmenin ama gerçekten sevmenin önemini ne zaman kavrayacaksın.

Egondan, sahip olduğun mal varlığından, kartvizitinde yazan unvanından, soyadının büyüklüğünden veya böbürlendiğin her ne ise; bütün bunlardan uzaklaşıp kendine dışarıdan ne zaman bakacaksın?

Ne zaman barışacaksın sevgiyle, sevmekle, insanla, doğayla, evrenle, başına gelen iyi ve kötü her şeyle? Ne zaman anlayacaksın büyük bir deneyimin içinde bir ruh olduğunu? Ne zaman yaşadıklarını doğru değerlendirip, kendine iyi dersler çıkarman gerektiğini, sahip olduklarının kıymetini bilmeyi kavrayacaksın? Sen ne zaman gerçekten yaşamaya başlayacaksın?

Candan Ünal