Aşka ve ilişkilere kafayı taktığın zaman, hayata da takıyorsun demektir. Aklın kıvrımları arasında dolaşan sorular, uyurken bile insanı rahat bırakmaz.


Merak Etmelisin!
Aşkı anlamaya çalışırken, yaşamı anlama derdi de cebinde durmalı. Böyle gelip geçmemelisin dünyadan.

İnsana ait olanı, kendine ait olanı sorgulamalısın. Yaşadığın her olayın önünü ve arkasını kazımalısın. Evet, bu biraz beynin limitlerini zorlamayı gerektirecektir ama içinde bir yere ulaşmanı da sağlayacaktır.

Neden aşık olduğunu, neden o insanı seçtiğini, neden milyarlarca insan içinden sadece onun ardından böyle yanıp tutuştuğunu merak etmelisin.

Aklın sana huzur vermemeli ki; yaşadığının farkına varabilesin. Bir robot gibi, sadece verilen emirlere uyarak, hiç sorgulamadan devam edemez bu yolculuk; etmemeli!

“Kendini bil!” cümlesini çok beğenmen yetmez, bilmek için çaba göstermelisin. Yüreğinin düşkünlüklerini, zayıf noktalarını, neden kıskandığını, neden öfkelendiğini, neden sevemediğini, neden kendini sevmediğini, acizliklerini, zayıflıklarını, yeteneklerini, nelerin seni mutlu ettiğini bilmelisin. Bilmiyorsan da, merak etmelisin.

Aşka her adım atışında başarısız oluyorsan, bir yerde hata yapıyorsun demektir. Kadere, karşındakine, zamana ve her ne sebep buluyorsan ona faturayı yüklemek; kendinden başka yerlere baktığının göstergesidir.

“Neden?” diye sormalı insan, cevaplar aramalı. Huzursuz olmalı biraz ruh dediğin, ancak o zaman gerçek anlamda başlar yaşam sanatı.

Sen ancak kendini tanımaya çalışırsan, bir adım ileri gidebilirsin. Sen; sabah işe giden, çocuğuyla ilgilenen, mesleği olan, evinin kadını olan, akşam evine dönen, kuralları uygulayan, yemek yiyen, uyuyan, televizyon izleyenden daha fazlasısın.

Bu dünya üzerinde yer kapladığın hacminden başka bir değer kazanmak istiyorsan, içine dönmelisin. Sorgulamalısın, araştırmalısın, düşünmelisin.

Dünya ve Güneş arasındaki çekimi nasılsa öğrenirsin; bunlar teorik bilgiler. Sen; her seferinde başarısız olduğun ilişkilere nasıl çekiliyorsun, asıl bunu bilmelisin! Sen; Ay gibi, birinin yörüngesine kapılıp sorgusuz sualsiz zamanını nasıl teslim edebiliyorsun, bunu bilmelisin. Senin içinde hiç tanımadığın bir sen daha var; biraz düşünsen belki bulabilirsin!

Candan Ünal