Kim olduğumuzu tam olarak bilmediğimiz için veya bir ilişkiyi nasıl yürüteceğimize dair bir fikrimiz olmadığı için ya da bizi mutlu edebilecek bir ilişkinin varlığına inanmadığımız için, hala o kişiyle karşılaşmamış olabiliriz.
Kendimiz hakkında bir takım düşünce ve inançlara sahibiz, ilişkiler hakkında bir takım fikirlere sahibiz ama bunlar bize mutlu olacağımız ilişkinin kapılarını açmıyor.
Süregelen ilişkilerin içinde, gerçekten sağlıklı, mutlu ve huzurlu olanları ise, bir elin parmaklarını geçmiyor. Yalnız kalmaktan, hayatı tek başına omuzlamaktan korkan pek çok insan, mutsuz olmalarına rağmen ilişkilerini sürdürüyor.
Tüm genç kızlık sürecini hayran olduğu şarkıcıya benzeyen bir koca bulacağının hayalini kuran bir arkadaşım vardı. Yemek yapmayı öğrenmesinin sebebini, eşine hazırlayacağı sofralar olarak açıklardı.
Bütün düşleri o şarkıcıya benzeyen adamı bulup, evlenip, çocuk sahibi olup, mutlu olmaktı. Ne oldu tahmin edin?
Hepimizi şaşırtacak derecede o şarkıcıya benzeyen bir adamla tanıştı. İşini, mesleğini bıraktı. Evlendi, çocukları oldu. Şimdi çocuğun okul sorunları, magazin programları gündemini meşgul ediyor ve altın günleri yapıyor. Eşi de, çok iyi bir eş ve baba oldu. Hayatla hiçbir kavgası yok. Mutlu, mesut yaşayıp, gül gibi geçiniyorlar.
Onun bu hayalinin, hiçbir noktasının eksik kalmadan gerçekleşmesinin altında yatan sebep neydi diye çok defa düşündüm. Sevilecek bir insan olduğuna gönülden inanıyordu. Aşkı kabul etmiş ve yürekten inanmıştı.
Hayal ettiklerinin hayal olduğunu düşünmüyordu ki! Ona göre anlattıkları, gelecekte yaşananların fragmanıydı.
Kendimiz hakkında sahip olduğumuz inançlar, korkularımız, sağlıklı ve mutlu bir ilişki yaratma potansiyelimizi engelliyor. Bir ilişkiye başlarken, eski hataların tekrarlanacağını, karşımıza çıkan kişinin bize ihanet edip kötü gönler yaşatacağını düşünerek mutlu olmayı bekleyemeyiz.
İnançlarımız düşüncelerimizi, düşüncelerimiz davranışlarımızı, davranışlarımız insanlarla ilişkilerimizi belirliyor!
@import url("http://estc.msn.com/br/csl/css/23AA27A79E3687063673C2CD56F30E46/twtutility.css");