Aldığımız kararlar gideceğimiz yolu belirliyor. Ömrümüzü nasıl geçireceğimizi, başımıza neler geleceğini verdiğimiz kararlarla çizmiş oluyoruz.

Hayati Kararlar!

İnsanın en az iki seçeneği olmalı ki; karar verebilsin. Birini seçtiğinde, diğerini tercih etseydi ne olacağı sorusu akılda kalıyor.

Ne zaman Avrupa Yakası’ndan, Boğaz KöGoogle Page Rankingüsü üzerinden Anadolu Yakası’na geçsem; köGoogle Page Rankingü çıkışında ne yapacağımı düşünürdüm. Özellikle Bostancı’da oturduğum zaman, tüm yollar benim evime çıkardı. Çevreyolu, minibüs yolu veya sahil yolundan evime gidebilirdim. Hepsi aşağı yukarı aynı mesafedeydi ve ben her seferinde hangi yolu seçeceğimi bilemezdim. Ve her defasında aynı şeyi düşünürdüm: Ya diğer yoldan gitseydim?

Günlük hayatın içinde verdiğimiz kararlar, çok ufak gibi görünse de; bazen tüm hayatımızı etkiler, farkında olmayız. Bir zamanlar televizyonda Yasemin’in Penceresi isimli bir program vardı. Bu programda ünlülerin hayatları anlatılırdı, aranızda hatırlayanlar vardır mutlaka. Bir akşam Yasemin Yalçın programın konuğuydu ve anlattığı şu anı hep aklımda kalmıştır.

Yasemin Yalçın konservatuar sınavına girmek için başvuru yaptığı sırada bir form doldurur. Aslında istediği bölüm şan bölümüdür ve bu bölüme girmek için hazırlanmıştır. Forma adını, soyadını ve diğer bilgileri yazar. Sıra girmek istediğiniz bölüm sorusuna gelmiştir. Şan, bale, tiyatro gibi her bölümün adı ve yanlarında kutucuklar vardır. Yasemin Yalçın şan bölümüne girmeyi istese de, birkaç saniye içinde bir karar verir ve tiyatroyu işaretler. Tiyatronun yanındaki kutucuğa bir çizgi çeker ve formu teslim eder. Eğer şan bölümüne girmiş olsaydı, biz onu tanır mıydık acaba diye düşünürüm.

Hayatımızda çok küçük sandığımız kararlar alırız ve bazen bütün hayatımızın o kararla değişeceğini tahmin etmeyiz.

Aşkta sıklıkla verilen karar anları, bir ömrün gidişini tamamen değiştirebilir. Sorunlu eski sevgiliden kurtulduktan aylar sonra kapınıza dayandığında, bir an duygularınıza yenilip kollarına atılmaya karar vermek, bir daha kopamayacak ama sizi çok mutsuz edecek bir ilişkiye dönmenize neden olabilir.

Yanından geçerken çarptığınız adama dönüp, “affedersiniz” diyerek yüzüne bakmak kararını verdiğiniz için, çok mutlu olduğunuz eşinizle tanışmış olabilirsiniz. Arkadaşınızın sizi arayarak zorla evden çıkardığı ve tiyatroya götürdüğü o gece, şimdiki sevgilinizle tanışmanıza sebep olan arkadaşınız değil, onun teklifini kabul etme kararınızdır.

Bazı kararlar çok önemsiz görünse bile, hayati değer taşıyabilirler. Bazı kararları ise, çok büyük zannederiz ama mönüden yemek seçmek kadar sıradandırlar. Hayat, verdiğimiz kararların sonucudur!

Candan Ünal