Kimse Gelip Geçmedi…

Ajda Pekkan’ın o muhteşem yorumuyla kulaklarımıza ve dilimize yerleşmiş olan bu meşhur şarkıyı hepiniz bilirsiniz: Kimler geldi, hayatımdan kimler geçti…..


Eskiden daha sık okurduk, son zamanlarda aklıma gelmiyor ama sahnede en fazla söylediğimiz şarkıdır. Her ortamda gider, herkes sever. Şarkıcı olarak sahnede 20 yılımı tamamladım. Bu kadar senedir gördüğüm kadarıyla tüm şarkıcıların, özellikle benim gibi eğlence müziği yapan, bar-restoran programı yapan solistlerin repertuarlarında mutlaka bu şarkı vardır.

Bayi toplantısı veya hafta sonu bar programında çok sorun değil ama düğünlerde bu şarkıyı söylemek çok tuhaf geliyor. Bir gün bir düğünde gelin yanıma yaklaşıp özellikle bu şarkıyı istedi. Damatla göz göze dans ettiler. Gülmekten içim katıldı. Gelinin damada nasıl bir hırsı var acaba diye düşünmeden edemedim. Öyle ya, intikam soğuk yenen bir yemek değil midir? Bu gelin hanım, neyin bedelini ödetiyor acaba diye içimden geçirdim.

Haksız mıyım? İnsan düğününde kocasının gözüne baka baka kimler geldi, kimler geçti diye şarkı söyler mi? Aynı şekilde damadın da, kimler geldi, kimler geçti diye şarkı söylemesi son derece tuhaf değil midir?

İşin özü; şarkının” hiçbirisi senin kadar sevilmedi” kısmı değildir. Hepimiz gelip geçene takılıyoruz. O kadar kalabalıksa arkası, en çok benim sevilmiş olmam da başka bir tuhaflık değil mi? Bu durum benim egomu şişirir elbette, “ben neymişim be ağabey?” diye böbürlenebilirim ama içimdeki soru işaretini kim durduracak? Kim geldi, kim geçti yahu????

Ayrıca neden en çok ben sevildim? Bana gelen bu kalabalık yolda, seçtiğin bütün partnerler çok mu vasıfsızdı? Sen mi kalender meşrepsin? Hiç mi kalite, nitelik aramıyorsun? Bu kalabalığın içinde en çok beni sevdiğine göre, devam eden yolda beni bırakıp başkasını sevmeyeceğin ne malum? Ayrıca madem sevmedin, neden o kadar insanla birlikte oldun? Şimdi neden benimle berabersin? Benim neyimi sevdin? Kim geldi, kim geçti uleynnn???

Bir şarkıdan yola çıkarak kafayı yiyebilmek özelliğine sahip olduğum için kendimi; bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuz ve umarım gülümsediğiniz için sizi, tebrik etmek istiyorum. Dedim günlerden Cuma, hafta sonuna keyifli girelim, biraz gülümseyelim. Ayrıca bana sorarlarsa söyleyeceğim tek cümle: Kimse gelip geçmedi…. Hepsi hala mıh gibi yüreğimin orta yerinde oturuyorlar!

Candan Ünal