Benimle Evlenir misin?

Adam dizlerinin üzerine çöker ve cebinden bir kutu çıkarır. Kadın heyecanlı ve şaşkındır. O sihirli cümle gelir ardından: “Benimle evlenir misin?”


Hemen her kadının rüyalarını süsleyen bu sahne, evliliğe atılan ilk adımdır. Bir ömür birlikte olmaya, iyi ve kötü günde yan yana durmaya söz veren iki insan…

Birlikte yol almak, yaşamın yükünü paylaşmak güzel şey! Hayat tüm ağırlığıyla binerken omuzlarımıza, güvenecek ve güç alacak birine her zaman ihtiyaç duyarız.

Günümüz şartlarında evliliklere biraz daha zor karar verir olduk. Çoğumuz korkuyoruz. Belki de boşanma oranlarının bu kadar yüksek olması, bizim de aynı sona doğru gideceğimiz endişesini haklı olarak aklımıza sokuyordur.

Modern hayat, teknoloji, yıpranan ilişkiler, evlilik kavramını biraz hırpaladı. İşte tam da bu noktada evlilik kurumuna daha fazla sahip çıkmak gerektiği düşüncesindeyim.

Çabuk vazgeçmek, hemen terk etmek, fedakarlıktan kaçınmak bütün ilişkilerin ve elbette evliliğin de kolay sona ermesine sebep oluyor.

Sosyal yaşamın devamı için, bozulan düzeni toparlayabilmek için, toplum olarak içine düştüğümüz bu çelişkilerden kurtulmak için en iyi seçim, evlilik olacaktır.

İstisnalar mutlaka olacaktır, buna da sözüm yok ancak bir toplumu ayakta tutmanın yolu, aile kavramını sağlamlaştırmaktan geçiyor.

Hayat kimse için kolay değil. Çok paranız olması da sorunları çözmüyor. Banka hesabınız ne kadar kabarık olursa olsun, akşam yatağa yalnız girmenizi engellemiyor.

Nefes aldığımız sürece aşka, sevmeye ve birlikteliğe ihtiyacımız olacak. Evlilik, düzenli hayatın ve çocuk sahibi olarak neslini devam ettirebilmenin en iyi yoludur.

Kimse kolay olacağını söyleyemez ama tek başına olmak ne kadar kolay ki?

Candan Ünal