Senden Çocuğum Olsun!

Evliliğin en temel sebeplerinden biri aile olmak, çocuk sahibi olmaktır. İnsanın evladına duyacağı sevgi, başka hiçbir duyguyla ölçülemez.


Yeni evli çiftler çocuk yapmadan önce mutlaka düşünmelidir. Evlilik, aşkınızın sonucudur. Siz her sabah sevdiğiniz insanlar birlikte uyanmak ve bir ömür birlikte yaşamak için evlendiniz.

Ancak şunu mutlaka iyi sorgulamalısınız: Ebeveyn olmaya hazır mısınız? Anne veya baba olmak için çok büyük bir istek duyuyor olabilirsiniz. Unutmayın ki; bu çocuk ikinizin çocuğu olacak.

İşte tam da bu noktada biraz durup soluklanmak gerekir. Sevginizin büyüsüyle evlendiniz ama birlikte aynı evi ve aynı hayatı paylaşmak, sevgili olmaktan farklıdır. Birbirinizi tanımak için biraz zamana ihtiyacınız var.

Onu çok sevdiğinizi ve tanıdığınızı düşünüyorsunuzdur. Mutlaka öyledir! Peki, ya bilmediğiniz yönleri? Ya sizin hiç bilmediğiniz yönleriniz? Eşinizden önce, kendinizi düşünün. Siz bir eşle aynı evi paylaşmak, onunla ortak kurallar üzerinden yola çıkarak hareket etmek, yaşamı beraber yürütmek ne demek, daha önce yaşamadınızsa, bilmiyorsunuzdur. Bilmediğiniz durumlara nasıl tepki göstereceğinizi de ancak tahmin edebilirsiniz.

Evlendikten sonra hem evliliğinizin, hem ilişkinizin yeni boyutunun oturması için kendinize biraz süre tanıyın. Birlikte vakit geçirin. Birlikte olmanın tadını çıkarın.

Çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluktur. En büyük sevgiyi alabilmeniz için, büyük fedakarlıklar göstermeniz gerekecek. Artık hayatınız eskisi gibi olamayacak. Bu noktada eşinizle birbirinizi hala sevgi ve saygı içinde sahiplenebiliyor olacağınızdan emin olmalısınız.

Çocuk sahibi olmak için öncelikle ruhen buna hazır olmalısınız. Ardından maddi olarak durumunuzu gözden geçirmelisiniz. Her ikiniz de çalışıyorsanız, sizin bir süre çalışamayacağınızı düşünmeli, masraflarınızın bundan sonra artacağını hesap etmelisiniz. Kimsenin krallar gibi bir hayatı olması beklenemez. Siz elbette çocuğunuz için en iyisini yapacaksınız. Aslına bakarsanız, çocuğunuza vereceğiniz en büyük servet, sevginiz olacaktır.

Doğru zamanda ve eşlerin birlikteliklerinin sağlamasının ardından yapılan çocuklar, hem sevgi dolu bir ortama doğmaya, hem sevgi dolu büyümeye daha yakındırlar. Çocuk yapmakta acele etmeyin. Önce birbirinizi keşfedin!

Candan Ünal