Ben Ne Zaman Gittim?

Yüreğinde kalmış bir sessizlik ver, onunla susmayı öğreneyim. Başka türlü dinmiyor feryadı gönlümün. Sakın “senin yaptıklarını yapıyorum” deme! Ben ne zaman gittim senden?


Yokluğuna isyan ediyor gökyüzü, hangi şehrin yıldızı olmayı seçtin sen? Diyor ki melek karşısına alıp şeytanı, “o ademi sevdiğine geri ver!”

Dinmiyor güzümün yaşı, baksan göremezsin ıslandığını çünkü artık gözlerim bile içine akıtıyor kanını. Senin suskunluğuna kırgın yüreğimi, hangi bahaneyle avutayım?

Ey aklını gönlünden önce kaybeden sevgili, bedenin yanımdayken de kalbin başka yerde miydi? Yalan mıydı sarılıp uyuduğun geceler? Sen her akşam bu eve zorunda olduğun için mi geldin?

Şimdi beynimin içinde her yanı çizerek, kanatarak dolaşıyor kötü düşünceler, ben seni hangi yanılgıda sevdim? Ayın hangi haliydi, kurdu insana çeviren; sen beni ne zaman büyüledin?

Kalbimin orta yerinde deprem, yıkılmış bütün inançlarım binalar gibi… Ben sana yalanım şimdi; senin söylediğin yalanlar içinde, ayrılık en temizi!

Kırılsaydı da hiç sana koşmasaydı ayaklarım, o ellerim hiç ellerini tutmasaydı! Nasıl kanıyor böyle kendine yürek, feryadını hiç kimseye hissettirmeyerek?

Sen ne zaman başladın aldatmaya, ne zaman tükettin kendini kalleşliğin içinde? Sen sevdiğim adam değil miydin? Birimiz hakkında yanılıyorum ama çözemedim; ya sende var bir yanlış, ya hatalı olan yüreğim!

İntikam mı aldın, aklını mı bir yere bıraktın? Hangi sebebin ardına sığınırsan sığın, olduğun yerde kalacaksın. Bir neden arama, sadece gerçeği söyle! Niçin gittiysen gittin artık, boş ver beni de!

Ancak sakın gözlerime bakıp, senin yaptıklarını yapıyorum deme! Ben senden ne zaman gittim?

Candan Ünal